Türk bankacılık sisteminin tarihsel gelişimi ve sürecin karşılaştırmalı analizi
Historical development of the Turkish banking system and comparative analysis of the process
- Tez No: 814681
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL BABUŞCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Günümüzde ekonomik ihtiyaçların her geçen gün kendisini daha da çok hissettirdiği sistemde, bankacılık ve finans sektörünün de önemi bir o kadar artmaktadır. Türk bankacılık sisteminde yaşanan değişimler neticesinde ülke ekonomisi de bu süreçlerden etkilenmektedir. Ekonomi ile bankacılık sektörünün bütüncül bir yaklaşım ile ele alınması neticesinde sistemin geldiği süreç bu noktada dikkat çekmektedir. Bu yüzden bankacılığın genel durumunun incelenmesi ve özelliklerine bakılmak suretiyle yıllar bazında değişimlerine yer verilmiştir. Türk bankacılığının geçmişten günümüze kadar olan tarihsel süreçlerinde yaşanmış olan dönemlere ve krizlere bakılarak, ülke ekonomisi noktasında ne gibi neticeler ile karşılaşıldığı ifade edilmektedir. Gelinen bu noktada ekonomi ve bankacılık sektörü etkileşiminin yıllar bazında değişimleri gösterilmiş olup, Türkiye ekonomisi bağlamında ortaya çıkan sonuçların belirli bilanço kalemleri ve rasyolar ile incelenmesiyle, ülkenin ekonomik performansına ve istikrarına dair yaptığı etki belirleyici olmaktadır. Türk bankacılık sistemi, sektöre getirmiş olduğu sonuçlar ile ülkenin ekonomik büyümesi ve gelişmesi açısından belirleyici bir unsur olarak yerini almaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, where economic needs make itself felt more and more each day in the system, the importance of banking and finance sector is also increasing. As a result of the changes in the Turkish banking system, the country's economy has been also affected by these processes. The process that the system has reached as a result of the economy and banking sector being handled with a holistic approach draws attention at this point. Therefore, by examining the general situation of banking and looking its characterictics are given over the changing of years. By looking at the periods and crises experienced in the historical process of Turkish banking from past to present, it is explained what kind of results have been occured in terms of country's economy. At this point, the changes in the interaction of the economy and the banking sector have been shown over the years, by examining the results in the context of the Türkiye economy with certain balance sheet items and ratios becomes determinant on the effect of economic performance and stability of the country. The Turkish banking system with the results to the sector, takes its place as a determining factor in terms of country's economic growth and development.