Bilsemlerde öğrenim gören ve görmeyen öğrencilerin stem eğitimine yönelik tutum ve bilimsel yaratıcılık düzeylerinin incelenmesi
Examination of students' attributes to stem education and the levels of scientific creativity
  1. Tez No: 814682
  2. Yazar: GÜLSÜM TİRYAKİ BAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEFNE YABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Üstün Zekalıların Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırma 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılı ikinci döneminde İstanbul ilinde bir ilkokul ve bir BİLSEM bünyesinde daha önce STEM eğitimi almış 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin STEM' e yönelik tutumlarını ve bilimsel yaratıcılık düzeylerini tespit etmek ve çeşitli değişkenler açısından ölçmek ve değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Nicel verilerin kullanıldığı nedensel karşılaştırmalı olarak yapılan çalışmada 58 üstün yetenekli tanısı olmayan normal devlet okulundaki öğrenci ile 46 BİLSEMlerde öğrenim gören öğrenci grupları ile çalışılmıştır. Veri toplama araçları olarak Öğrenci Tanıma Formu, STEM' e Yönelik Tutum Ölçeği, Bilimsel Yaratıcılık Ölçeği kullanılmıştır. Analiz işlemlerinde SPSS istatistik programı kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda STEM' e yönelik tutumları incelenen 3. ve 4. sınıf ilkokul ve BİLSEM öğrencileri karşılaştırıldığında fen, matematik, 21.yy becerileri tutumlarında farklılık gözlenmemiştir. Yalnızca teknoloji ve mühendislik alanlarında üstün yetenek tanısı olan öğrencilerin tutumları yüksek bulunmuştur. Hem üstün yetenek tanısı olan hem de üstün yetenek tanısı olmayan öğrencilerin cinsiyet, çalışma odasına sahip olup olmama, bilgisayara/tablete sahip olup olmama değişkenleri STEM tutumlarını etkilememektedir. BİLSEMlerde öğrenim görmeyen 3. sınıf öğrencilerin, 4. sınıf öğrencilerine göre mühendislik ve teknoloji tutumları daha düşük bulunmuştur. Araştırma sonucunda bilimsel yaratıcılığa ilişkin bulgularda, üstün yetenek tanısı olan öğrencilerin bilimsel yaratıcılık düzeyleri tüm boyutlarda üstün yetenek tanısı olmaya öğrencilere göre yüksek bulunmuştur. Cinsiyet değişkenine göre her iki grupta da anlamlı bir farka rastlanmamıştır. Sınıf değişkeninde üstün yetenek tanısı olan öğrencilerde anlamlı bir farka ulaşılamazken, BİLSEMlerde öğrenim görmeyen 4. sınıf öğrencilerinin 3. sınıf öğrencilerine göre bilimsel yaratıcılık düzeyleri yüksek bulunmuştur. STEM eğitiminin yaygınlaştırılarak tüm ilkokullarda uygulanması ve tüm ilkokullarda yaratıcılık geliştirme etkinliklerin tasarlanıp uygulanması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to deter -mine the attitude and scientific creativity levels of 3rd and 4th grade students who received STEM education in a primary school and a BİLSEM in İstanbul in the second semester of the 2021-2022 academic year and to measure and evaluate them in terms of various variables has been made. In the causal comparative study using quantitative data, 58 students from normal public schools without a gifted diagnosis and 46 student groups studying at BİLSEMs were studied. Student Recognition Form, Attitude Scale towards STEM, Scientific Creativity Scale were used as data collection tools. SPSS statistical program was used in the analysis. As a result of the study, when the 3rd and 4th grade primary school and BİLSEM students whose attitudes towards STEM were examined were compared, no difference was observed in their attitudes towards science, mathematics and 21st century skills. Only students with a diagnosis of giftedness in the fields of technology and engineering had high attitudes. The variables of gender, having a study room and having a computer/tablet do not affect STEM attitudes of both gifted and non-gifted students. The engineering and technology attitudes of the 3rd grade students who did not study at BİLSEMs were found to be lower than the 4th grade students. As a result of the research, scientific creativity levels of students with a diagnosis of giftedness were found to be higher than students with a diagnosis of giftedness in all dimensions. No significant difference was found in both groups according to the gender variable. While no significant difference could be reached in the class variable in students with a diagnosis of giftedness, the scientific creativity levels of the 4th grade students who did not study at BILSEM were found to be higher than the 3rd grade students. It can be suggested that STEM education should v-be expanded and implemented an all primary schools and creativity development activities should be designed and implemented in all primary schools.