Toplam kalite yönetiminin sürdürülebilir kalite algısı üzerine etkisi: Sağlık sektöründe bir uygulama
The effect of total quality management on sustainable quality perception: An application in the health sector
- Tez No: 814697
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ŞAHİN ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Yönetimi, İşletme, Hospitals, Healthcare Management, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalite Yönetimi ve Kalite Güvence Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalite Yönetimi ve Kalite Güvence Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı, sağlık sektöründe uygulanan toplam kalite yönetimi uygulamasının sürdürülebilir kalite algısı üzerindeki etkisinin bulunup bulunmadığını test etmektir. Sağlık sektöründe kalite gelişmişliğin bir göstergesidir. Toplam kalite yönetimi ile birlikte çalışanların ortak bir karar verip yönlendirildiği sistemdir. Kalitenin sürdürülebilirliğini sağlamak önemli etmenlerdendir. Araştırmada örneklem Bakırköy Dr. Sadi konuk Eğitim Araştırma Hastanesinde çalışan 271 sağlık çalışanından oluşmaktadır. Araştırmada“Toplam Kalite Yönetimi Ölçeği”için Pirhan (2014)'ın“Sağlık Hizmetlerinde Toplam Kalite Yönetimi: Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Örneği”konulu araştırmasından oluşturduğu 25 soruluk bir bölümü ile Çankır (2019)'ın“Akademisyenlerin Sürdürülebilir Kalite Algısı”üzerine yaptığı çalışmasından“Sürdürülebilir Kalite Algısı Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerle ölçeklerin faktör analizi Cronbach's alpha analizi ile test edilmiştir. Çalışanların toplam kalite yönetimi cronbach's alfa katsayısı 0.861 ve sürdürülebilir kalite algısı ölçeği cronbach's alpha katsayısı 0.928 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to test whether the total quality management practice applied in the health sector has an effect on the perception of sustainable quality. Quality in the health sector is an indicator of development. It is a system in which employees make a common decision and are directed together with total quality management. Ensuring the sustainability of quality is one of the important ones. In the research, the example Bakırköy Dr. It consists of 271 health workers working at Sadi Konuk Training and Research Hospital. For the“Total Quality Management Scale”in the research, a part of 25 questions formed from Pirhan's (2014) research on“Total Quality Management in Health Services: The Example of Ahi Evran University Training and Research Hospital”and Çankır (2019) on the“Perception of Sustainable Quality of Academicians”, the“Sustainable Quality Perception Scale”was used. The factor analysis of the scales with the obtained data was tested with Cronbach's alpha analysis. Cronbach's alpha coefficient of the employees' total quality management was calculated as 0.861 and the sustainable quality perception scale Cronbach's alpha coefficient was calculated as 0.928.