Design of radio over fiber system for wireless access
Kablosuz erişim için fiber üzeri radyo sistem tasarımı
- Tez No: 814716
- Danışmanlar: Prof. Dr. MEHMET ÇİYDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Fiber üzeri Radyo-Pasif Optik Ağlar (RoF-PON), kablolu ve kablosuz haberleşme için fiber ve RF teknolojilerinin avantajlarını birleştirerek, kapasite, kapsama, veri hızı, esneklik ve taşınabilirliği iyileştirmek için ana bir çözüm olarak görülmektedir. Dalga Boyu Bölmeli Çoklama (WDM) ise büyük veriyi yüksek hızda taşımak için PON'da uygulanan bir başka yöntemdir. Bu çalışmada, günümüzdeki genişbant sistemlerin artan gereksinimlerini karşılamak için, iki farklı Yansıtan Yarıiletken Optik Yükselteç (RSOA) konfigürasyonda (güçlendirici yükselteç, ön-yükselteç) WDM-RoF-PON sistem mimarisi önerilmiştir. Önerilen WDM-RoF-PON sistemi RSOA kullanarak, 25 km tek mod fiberde (SMF) ve 5.2 m açık alan mesafede temel bantda (BB) 2.5 Gbps, aşağı hatda 1.25 Gbps, yukarı hatda 1 Gbps veri taşıyabilmektedir. WDM-RoF-PON sistemin tasarımı ve benzetimleri Opti System V14 yazılım aracı ile yapılmıştır. Önerilen sistemin kalite faktörü (Q), bit hata oranı (BER), fiber menzili (km) ve göz diyagram performansları incelenmiştir. Benzetim sonuçlarına göre, güçlendirici yükselteçli WDM-RoF-PON'un fiber menzili 10-9 BER ile 100 km civarında olurken, yükselteçsiz sistemin aynı BER ile fiber menzili 70 km civarında görülmüştür. Tüm sistem performans parametreleri ve bunların analizi değerlendirildiğinde ve diğer çalışmalarla kıyaslandığında, şu sonuca varılmaktadır ki önerilen WDM-RoF-PON sistemi, yeni ortaya çıkan sistemlerin yüksek hız, genişbant, uyarlanabilirlik, taşınabilirlik gereksinimlerini karşılamak için hem kablolu hem de kablosuz haberleşmede tatmin edici performans ile iyi, esnek bir çözüm olabilir.
Özet (Çeviri)
Radio over Fiber-Passive Optical Networks (RoF-PON) are viewed as the main answer for expanding capacity, coverage, high data rate, portability and adaptability by combining the advantages of the fiber and RF technology for wired and wireless communication. Wavelength Division Multiplexing (WDM) is also another technology used in PONs to carry big data with high speed. In order to meet the demanding requirements of broadband systems, in this study, we have proposed WDM-RoF-PON system architecture in two different Reflective Semiconductor Optical Amplifier (RSOA) configurations: booster amplifier and pre-amplifier. Proposed WDM-RoF-PON system utilizes RSOA to carry 2.5 Gbps baseband (BB), 1.25 Gbps downlink, 1 Gbps uplink through 25 km Single Mode Fiber (SMF) and 5.2 m free-space distance. Design and simulations of WDM-RoF-PON system have been performed in Opti System V14 software tool. Quality factor (Q), bit error rate (BER), fiber reach (km) and eye pattern performances of proposed system have been investigated. Simulation results show that proposed WDM-RoF-PON's fiber reach is almost 100 km with a BER of 10-9 with booster amplifier while no-RSOA system's reach is almost 70 km with the same BER. Considering all the system performance parameters and their analysis, and comparing with the other works, it can be concluded that proposed WDM-RoF-PON system could be a good, flexible solution for wired/wireless communications with satisfactory performance to meet the high speed, broadband, adaptable and portable requirements of emerging systems