Gold trade in international trade
Uluslararası ticarette altın ticareti
- Tez No: 814717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Altın ticaretinin uluslararası ticarette büyük önemi vardır ve finansal sistemleri şekillendirerek çeşitli endüstrileri etkiler. Bu araştırma, altın ticaretinin çok yönlü boyutlarına derinlemesine bir bakış sunarak, tarihî gelişmelerini, üretim süreçlerini ve sektörler arasındaki çeşitli uygulamalarını keşfeder. Çalışma, Londra Piyasası, ABD Vadeli İşlemler Piyasası, Çin Piyasası ve ikincil piyasa merkezleri gibi önemli merkezler de dahil olmak üzere farklı dünya pazarlarındaki altın talebini araştırır. Araştırma ayrıca Rusya-Ukrayna çatışması ve BRICS anlaşması gibi önemli olayların altın madenciliği ve fiyatlandırma üzerindeki etkilerini inceleyerek altın ticaretinin uluslararası dinamiklerine derinlemesine bir bakış sunar. Türkiye'deki altın ticaretine özel olarak odaklanan bu tez, İstanbul Kıymetli Madenler Borsası içinde standart ve standart olmayan altın ticaretini ve Türk pazarındaki arz-talep dinamiklerini araştırır. Ek olarak, araştırma Türkiye'deki ticaret ve üretim yönlerini değerlendirerek, pazarın performansını ve uluslararası altın ticareti genelindeki önemini açığa çıkarır. Bu çalışma, altının uluslararası ticaretin önemli bir bileşeni olarak karmaşık dinamiklerini ve küresel ekonomik peyzajla olan bağlantısını daha iyi anlamak için kapsamlı bir analiz sunmayı amaçlamaktadır. Bulgular, altın piyasasının karmaşıklıklarını ve küresel ekonomik manzarayla olan bağlantısını daha derinlemesine anlamaya katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The international trade of gold holds significant importance in the global economy, shaping financial systems and influencing various industries. This research delves into the multifaceted dimensions of gold trade, exploring its historical developments, production processes, and diverse applications across sectors. The study investigates the demand for gold in different world markets, including key hubs like the London Market, the US Futures Market, the Chinese Market, and secondary market centres. The first part of the study examines the historical progression of gold, examining its significance and development across time. It illustrates how gold interacts with monetary systems and emphasizes how valuable and useful it is as a medium of trade. The research also delves into international trade dynamics surrounding gold, exploring the impact of significant events such as the Russia-Ukraine conflict and the BRICS agreement on gold mining and pricing. Focusing specifically on the gold trade in Türkiye, this thesis examines the Istanbul Precious Metals Market, the standard and non-standard gold traded within it, and the dynamics of supply and demand in the Turkish market. Additionally, the research evaluates the trade and production aspects in Türkiye, shedding light on the market's performance and its significance in the broader context of international gold trade.