The effectiveness of using mind mapping strategy in writing achievement and motivation, and reading achievement and motivation
Yazma başarısı ve motivasyonunda, okuma başarısı ve motivasyonunda zihin haritalama yönteminin kullanım etkililiği
  1. Tez No: 814718
  2. Yazar: ECEM EGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, yazma başarısı ve motivasyonunda ve okuma başarısı ve motivasyonunda zihin haritalama kullanmanın etkinliğini keşfetmektir. Bunlara ek olarak, öğrencilerin yazma ve okumada içsel mi yoksa dışsal mı motive oldukları araştırılmıştır. Ayrıca çalışma, öğrencilerin ve öğretim öğrevlilerinin zihin haritalama stratejisini etkili bulup bulmadıklarına, öğrencilerin içsel veya dışsal motivasyona sahip olup olmadığına ve yazma ve okuma motivasyonu ile yazma ve okuma başarısının ilişkili olup olmadığına dair algılarını araştırmıştır. Nicel veriler, Yazma Motivasyonu Anketi (Payne, 2012), Okuma Motivasyonu Anketi (Wigfield & Guthrie, 1997) ve yazma ve okuma başarı testleri aracılığıyla toplanmıştır. Nitel veriler, 7 gönüllü öğrenci ile yarı yapılandırılmış odak grup görüşmesi ve 13 gönüllü öğretim görevlisi ile yazılı görüşme soruları aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmanın bulguları, deney grubunun yazma başarısında önemli ölçüde daha yüksek sonuçlar gösterdiğini ve okuma başarısı açısından deney grubunun sonucunun anlamlı derecede daha yüksek olduğunu gösterdi. Ayrıca, zihin haritalama stratejisi öğrencilerin yazma motivasyonu ve okuma motivasyonu üzerinde de olumlu bir etki göstermiştir. Deney grubu, genel notlarda ve içsel motivasyonda önemli bir fark göstermiştir. Ek olarak, öğrencilerin içsel ve dışsal motivasyon puanları anlamlı olarak daha yüksektir. Yazma ve okuma motivasyonu arasında bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis was to explore the effectiveness of using mind mapping in writing achievement and motivation as well as reading achievement and motivation. In addition to these topics, whether students were intrinsically or extrinsically motivated in writing and reading was investigated. Furthermore, the study explored the perceptions of students and instructors as to whether they found using mind mapping strategy effective, if students had intrinsic or extrinsic motivation, and if writing and reading motivation and writing and reading achievement were correlated. The quantitative data were collected through a Writing Motivation Questionnaire (Payne, 2012), a Reading Motivation Questionnaire (Wigfield & Guthrie, 1997) and writing and reading achievement tests. The qualitative data were collected through focus-group semi-structured interviews with 7 volunteer students and written interview questions with 13 volunteer instructors. The study's findings demonstrated the experimental group showed significantly higher results in writing achievement and the experimental group's result was significantly higher in terms of reading achievement. Moreover, mind mapping strategy also showed a positive effect on students' writing motivation and reading motivation. The experimental group showed a significant difference in overall grades and intrinsic motivation. Furthermore, students' intrinsic and extrinsic motivation scores were significantly higher. A correlation was found between writing and reading motivation.