Tasarım stüdyosunda biçimlendirici değerlendirme aracı tasarımı
Design of formative evaluation tool for design studio
- Tez No: 814725
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÜÇLÜ YAVUZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Deneyimsel öğrenme modelinin benimsendiği tasarım sütdyosunda öğrenciler, akranları ve eğitmenler ile tartışarak, konuşarak ve eleştiri yoluyla öğrenirler. Projeler aracılığıyla ve eleştiri yoluyla yaparak, yansıtarak ve eyleme geçirerek öğrenme yöntemlerinin uygulandığı tasarım stüdyosunda süreç odaklı bir öğrenme temsil edilirken, tasarım stüdyolarında yaygın olan geleneksel değerlendirme yöntemi daha çok sonuç odaklıdır. Tasarım stüdyolarında kullanılan örtük ve açıklanması zor geleneksel değerlendirme, genellikle süreçlerden ziyade sınırlı beceri, yetenek, bilgiyi değerlendirir, öğrencinin öğrenmeye yaklaşımını biçimlendirmede yetersizdir. Değerlendirmelerin odak noktası üründen uzaklaşmalı ve öğrencilerin süreç ve öğrenmelerini biçimlendirmeye yaklaşmalıdır. Tasarım stüdyosunda değerlendirme yöntemleri tasarım süreciyle ve tasarım stüdyosu öğrenme kazanımlarıyla uyumlu olmalıdır. Bu bağlamda, bu çalışmanın kapsamı ve amacı her geçen gün artan sayıda öğrencinin katıldığı tasarım stüdyosunda öğrenmenin değerlendirilmesi sırasında öğrencinin öğrenmeye yaklaşımını biçimlendiren ölçüt tabanlı, evrensel bir dil ile döngüsel olarak derecelendirilmiş, sürdürülebilir süreç ve sonuç değerlendirme aracı tasarlamak ve uygulamaktır.
Özet (Çeviri)
In the design studio where the experiential learning model is adopted, students learn by discussing, talking and criticizing with their peers and instructors. While a process-oriented learning is represented in the design studio, where learning methods are conducted by doing, reflecting and acting through projects and criticism are applied, the traditional evaluation method common in design studios is more result-oriented. The traditional evaluation, which is implicit and difficult to explain, used in design studios generally evaluates limited skills, abilities, knowledge rather than processes, and is insufficient in shaping the student's approach to learning. The focus of evaluation should move away from the product and move closer to shaping students' processes and learning. Evaluation methods in the design studio should be compatible with the design process and design studio learning outcomes. In this context, the scope and purpose of this study is to design and implement a criterion-based, universal language and a cyclically graded, sustainable process and outcome evaluation tool that shapes the student's approach to learning during the evaluation of learning in the design studio where an increasing number of students participate every day.