Öğrencilerde spor yaralanmalarına karşı duyulan kaygının çeşitli değişkenler ile incelenmesi
Mediterranean university sports educated in the faculty of sciences against sports injuries in students with various variables of anxiety review
- Tez No: 814742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİÇ ERASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tezin amacı, öğrencilerde spor yaralanmalarına karşı duyulan kaygının çeşitli değişkenler ile incelenmesidir. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli benimsenmiştir. Örneklem olarak seçkisiz örneklem kullanılarak 217 öğrenci seçilmiştir. Araştırmaya, 2022-2023 öğretim yılında Akdeniz Üniversitesinde ve Spor Bilimleri fakültesinde öğrenim gören öğrenciler katılmıştır. Araştırmanın verileri Çağdaş Caz1, Recep Fatih Kayhan, Sait Bardakçı, (2019) tarafından geliştirilen "Spor yaralanmaları Kaygı Ölçeği ile elde edilmiştir. Ölçekte 5'li likert kullanılmıştır. Ölçek 19 madde 6 alt boyuttan oluşmaktadır. Alt boyutlar Sporculuk Yeteneğini Kaybetme Kaygısı, Zayıf Algılanma Kaygısı, Acı Çekme Kaygısı, Hayal Kırıklığı Kaygısına Uğratma Kaygısı, Yeniden yaralanma Kaygısı, Sosyal Desteği Kaybetme Kaygısı, şeklindedir. İstatistiksel sonuçlar SPSS 23 paket programıyla yapılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde verilen normal dağılım gösterdiği doğrultusunda ikili karşılaştırmalarda t-testi, çoklu karşılaştırmalarda ANOVA testi ve ilişki için bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine students' anxiety about sports injuries with various variables. The descriptive survey model, one of the quantitative research methods, was adopted in the study. As a sample, 240 students were selected by using a random sample. Students studying at Akdeniz University and Faculty of Sport Sciences in the 2022-2023 academic year participated in the research. The data of the research were obtained with the“Sports Injuries Anxiety Scale”developed by Çağdaş Caz1, Recep Fatih Kayhan, Sait Bardakçı, (2019). A 5-point Likert scale was used in the scale. The scale consists of 19 items and 6 sub-dimensions. The sub-dimensions are Anxiety of Losing Athletic Talent, Anxiety of Poor Perception, Anxiety of Suffering, Anxiety of Disappointment, Anxiety of Re-injury, Anxiety of Losing Social Support. Statistical results were made with SPSS 23 package program. In line with the normal distribution given in the analysis of the data obtained, the t-test in pairwise comparisons, the ANOVA test in multiple comparisons and the relationship were examined.