Dijital platformlarda flört eden beliren yetişkinlerin ilişki doyumunun ve yalnızlık algısının bağlanma stillerine göre incelenmesi
An investigation of relationship satisfaction and perception of loneliness according to attachment styles of emerging adults dating on digital platforms
  1. Tez No: 814745
  2. Yazar: GÜLŞAH NURGÜL HAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESTEREN GAZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Mevcut çalışmada dijital platformlarda flört eden beliren yetişkinlerin ilişki doyumu ve yalnızlık algısı bağlanma stillerine göre incelenmiştir. Araştırmaya yaşları 18-25 aralığında olan 458 katılımcı dahil edilmiştir. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II, İlişki Doyumu Ölçeği ve UCLA Yalnızlık Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Katılımcılara ait demografik, sosyal medya kullanımı ve dijital flört kullanımı üzerine betimsel özelliklere bakılmıştır. Korelasyon analizleri sonuçlarına göre kadın ve erkek katılımcıların ilişki doyumu ile yalnızlık algısı ve bağlanma stillerinin kaygı alt boyutu ve kaçınma alt boyutu arasında negatif yönde anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur. Öte yandan, kadın ve erkek katılımcıların yalnızlık algısı ile bağlanma stillerinin kaygı alt boyutu ve kaçınma alt boyutu arasında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur. Bağımsız gruplar t testi sonuçlarına göre ilişki doyumu, yalnızlık algısı, kaygılı bağlanma stili ve kaçınmacı bağlanma stilinin cinsiyet değişkenine göre farklılaşma olmadığı görülmüştür. Erkek katılımcıların ilişki doyum ölçeği puanları kadın katılımcılara göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu, ayrıca kadın katılımcıların yalnızlık puanları, kaygı alt boyutu puanları ve kaçınma alt boyutu puanları erkek katılımcılara göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu görülmüştür. Araştırmanın bulguları, literatür ile değerlendirilmiş, çalışmanın sınırlılıkları ve alanyazına katkısı belirlenmiş, gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The current study investigated relationship satisfaction and perception of loneliness according to attachment styles of emerging adults dating on digital platforms. Based on this objective, 458 participants aged 18-25 were included in the study. For data collection, Demographic Information Form, The Experiences in Close Relationships Inventory-II, The Relationship Satisfaction Scale and The UCLA Loneliness Scale. According to the results of the correlation analysis, it was found that there was a significant negative relationship between the relationship satisfaction of the female and male participants, the perception of loneliness, and the anxiety sub-dimension and avoidance sub-dimension of attachment styles. On the other hand, it was found that there was a positive and significant relationship between the perception of loneliness and the anxiety sub-dimension and avoidance sub-dimension of attachment styles of male and female participants. According to the independent group's t-test results, it was observed that there was no difference in relationship satisfaction, perception of loneliness, anxious attachment style and avoidant attachment style according to gender. It was seen that male participants' relationship satisfaction scale scores were significantly higher than female participants, and female participants' loneliness scores, anxiety sub-dimension scores and avoidance sub-dimension scores were significantly higher than male participants. The study's findings were evaluated with the literature, the study's limitations and its contribution to the literature were determined, and suggestions for future studies were presented.