Tasarruf ve tüketim beklentilerinin davranışsal iktisat çerçevesinde değerlendirilmesi
Evaluation of saving and consumption expectations in the framework of behavioral economics: The example of Türkiye
- Tez No: 814767
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖRNEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
İktisat bilimi, insanların sınırlı kaynaklarla sonsuz ihtiyaç ve isteklerini nasıl karşılayacaklarını açıklamayı amaçlar. Bireylerin doğumdan ölüme kadar sürekli tüketim içerisinde olmaları, sonsuz ihtiyaçlarının mal ve hizmet tüketimi yoluyla gerçekleştiği anlamına gelir. Sürekli devam eden tüketim ihtiyacı, birçok faktörden etkilenerek şekillenirken, tüketicilerin satın alma davranışları psikolojik, kişisel, sosyal ve kültürel faktörlerden etkilenir. Bu faktörler, zaman içinde gelişen ve değişen dünya düzeninde bireyleri rasyonel davranış sergilemekten uzaklaştırarak hem rasyonellik hem de irrasyonellik noktalarına itebilir. Bireyin zaman içerisinde değişen tüketim ve tasarruf davranışının temelinde yatan psikolojik temelli yaklaşımları açıklamayı amaçlayan davranışsal iktisat ise birçok açıklayıcı kavramları ile bireyin karar verme aşamalarını göstermektedir. Bu tez çalışmasında ise davranışsal iktisat kavramının tarihsel gelişim süreci, davranışsal iktisadın tasarruf ve tüketim kavramlarına bakış açısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The science of economics aims to explain how people can meet their endless needs and wants with limited resources. The fact that individuals are in continuous consumption from birth to death means that their endless needs are realized through the consumption of goods and services. While the need for continuous consumption is shaped by many factors, the purchasing behavior of consumers is affected by psychological, personal, social and cultural factors. These factors can push individuals away from rational behavior in the developing and changing world order over time, and push them to the points of both rationality and irrationality. Behavioral economics, which aims to explain the psychological-based approaches underlying the changing consumption and saving behavior of the individual over time, shows the decision-making stages of the individual with many explanatory concepts. In this thesis, the historical development process of the concept of behavioral economics and the perspective of behavioral economics on the concepts of saving and consumption are examined.