Yoğun bakım ünitesine başvuran COVİD-19 hastalarında kırılganlık prevalansının belirlenmesi ve mortalite ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Determination of the prevalence of frailty in COVİD-19 patients admitted to the intensive care unit and evaluation of its relationship with mortality
- Tez No: 814768
- Danışmanlar: PROF. DR. JALE BENGİ ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Şiddetli akut solunum sendromu koronavirüs 2 enfeksiyonu Wuhan şehrinden dünyaya yayıldıktan sonra pekçok insan pandemiden etkilendi. Hastalar SARS-CoV-2'ye bağlı akut solunum yetmezliği kliniği ile yoğun bakım ünitelerine kabul edildi. Pandemide ilerleyen zamanda yaş grubunun daha genç hastalara doğru kayması ve enfeksiyona yönelik daha çok bilgi sahibi olunmasıyla beraber yoğun bakım ünitelerinden taburculuk oranları arttı. Çalışmamız tek merkezli prospektif gözlemsel kohort çalışmasıdır. COVİD-19 tanısı konmuş ve yoğun bakım ünitesine kabul edilen ≥18 yaş üstü hastalar dahil edildi. Gebelik durumu ve travma hastası olanlar çalışma dışı bırakıldı. Verilerimize yoğun bakım kabulden önce yapılan tetkikleri, tedavi sürecindeki veriler ve kabulden itibaren 6 ay sonrasındaki mortalite verileri dahil edildi. Kırılganlıkta görsel açıklamalı ve dokuz noktalı klinik kırılganlık scalasının Türkçe sürümünü kullandık. Kırılganlık skorunun ≥5 puan alan hastalar“kırılgan”olarak,
Özet (Çeviri)
Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 infection; after it spread from the city of Wuhan to the world, many people were affected by the pandemic. The patients were admitted to the intensive care units with the clinic of acute respiratory failure due to SARS-CoV-2. Discharge rates from intensive care units increased as the age group shifted towards younger patients in the course of the pandemic and as more information became available about the infection. Our study is a single-center prospective observational cohort study. Adult patients aged ≥18 years diagnosed with COVİD-19 and admitted to the intensive care unit were included. Pregnancy and trauma patients were excluded from the study. Our data were included in the examinations made before admission to the intensive care unit, the data during the treatment process and the data 6 months after the admission. We used the Turkish version of the visually annotated and nine-point clinical frailty scale in frailty. Patients with a fragility score of ≥5 were divided into two groups as“frail”and those with a score of