Vadeli işlemler piyasaları ve uygulaması
  1. Tez No: 81478
  2. Yazar: OBEN MELİH TUNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLER ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Finansal piyasalar, ihtiyaçlar doğrultusunda son yıllarda büyük gelişme göstermiştir. Buna parelel olarak, vadeli piyasalar gelecekte oluşabilecek riskleri kontrol etmek için ortaya çıkmıştır. Bu piyasaların temel mantığı gelecekteki fiyat riskini bugünden belirlemektir. Bu piyasalarda kullanılan ürünler, organize borsalarda ve tezgah üstü piyasalarda işlem görmektedir. Temelde, vadeli işlemler finansal ürünler ve emtia üzerine yapılmaktadır. Türkiye'de vadeli işlemler piyasalarının hukuksal yapısı, 1980'li yıllarda kurulmaya başlanmıştır. Bunun sonucunda, izmir Ticaret Borsası; Vadeli İşlemler Piyasası, İstanbul Allın Borsası; Vadeli İşlemler Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası; Vadeli İşlemler Piyasası kurulmuştur. Bu piyasaların kurulmasının amacı; spot piyasanın etldnliğinin artırılması ve yatırımcıyı oluşabilecek riskden korumaktır. Vadeli işlem piyasaları ürünleri, forward, futures, opsiyon ve swap'tir. Bir finansal vadeli piyasa ürünü olan endekse dayalı vadeli işlem sözleşmesi, portföy yönetim aracı olarak kullanılmaktadır. Bu konuda IMKB tarafından yürütülen çalışmalar son aşamaya gelmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACK At last years, financial futures have been improving because of necessity. Futures markets have been created so as to control to the risk which could exist. The basic logic of natures markets determines the price of risk on the future from presents. Derivate instruments which are bought and sold in the organized stock exchange and over the counter. Basicly, futures markets are being done over financial futures and agriculture futures. Futures Markets in Turkey have been established in eighties. As a result of this, Futures Market of Izmir Trade Exchange, Futures Market of İstanbul Gold Exchange, Futures Market of Istanbul Stock Exchange have been established. Main purpose of estabhshing of Futures Markets in Turkey is to increase activity of Spot Market and to protect trader from risks which could exist. Derivate instruments of futures market are forward, futures, option and swap. Stock index futures which is financial futures is used for portfolio management. Istanbul Stock Exchange on this subject has reached to the last position. II