Futures işlemler ve Türkiye uygulaması
Futures marketing and Turkey application
  1. Tez No: 108816
  2. Yazar: ESMA YEŞİM YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEJAT TENKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
134 ÖZET Bretton Woods sisteminin çöküşü uluslararası finansal sistemde büyük bir belirsizlik oluşturmuştur, ilk başta fiyat ve faiz oranlarında büyük dalgalanmalarla kendini gösteren değişiklik, piyasa yapısının yanısıra, teknolojik ilerlemeler ve küreselleşme süreci para ve sermaye piyasalarında yeni atılımları da beraberinde getirmiştir. Bu durum yeni finansal araçların ortaya çıkışını sağlamıştır. Bunlar opsion (options), vadeli işlemler (financial futures), vadeli kontratlar (forward contrats), faiz ve döviz swaplan (interest swaps ve currecy swaps) gibi ikincil ve türev ürünlerini kapsamaktadır. Finansal sistemin gelişmesiyle ortaya çıkan, finansal araçlardan biri olan“future piyasaları”, özellikle fiyat dalgalanmalarının yarattığı risklerin yönetilmesine imkan sağlar. Fiyat dalgalanmalarını azaltarak, geleceğe yönelik tahminlerde bulunmayı kolaylaştırıp, piyasaya işlerlik kazandırmaktadır. 150 yıldan beri ABD'de uygulanmakta olan futures piyasalar 1970'li yıllarda gelişim göstermiş ve 1980'li yıllardan beride gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde uygulanmaktadır. Türkiye'de de 1980'li yıllarda uygulanan ekonomik politikaların etkisiyle, dışa açılımla birlikte piyasalarda yeni finansal kurumlar ve sistemler oluşturulmuş ve geliştirilmeleri için çalışmalar devam etmektedir. Bu da yeni finansal ürünlerin kullanımını arttırmıştır. Bu amaçtan yola çıkarak“future piyasaları”üzerine detaylı bir çalışma yapmaya çalışılmıştır. Bununla birlikte Türkiye'de halen teşkilatlanma ve faaliyete geçme aşamasında olan Future piyasaların mekanizmaları ve işleyişleri incelenmiştir. Futures borsalarında işlem gören enstrümanlar gerek mal gerekse mali araçlar itibariyle birbirlerine benzerlik gösterdiğinden öncelikle ortak özelliklere yer verilerek örnekler sunulmakla beraber mal ve mali futures işlemleri hedging uygulamaları ve kendilerine ait özellikleri açısındanda ayrı ayrı ele alınmıştır.135 Makro açıdan ele alındığında futures piyasalar, kaynakların daha etkin dağılımına imkan verirken, maliyeti azaltır ve sermaye birikiminde net artışa yol açar. Uygulandığı ülkelerde ekonomide ve piyasada likiditeyi arttırmakta, üretimin gelişmesine ve fiyatın piyasada oluşmasına neden olmaktadır. Türkiye açısından yüksek enflasyon oranı ve istikrarsız piyasa yapısı risk yönetim araçlarını gündeme getirmiştir. Devlet üstlendiği enflasyon yükünün bir kısmını futures işlemlerle karşılayabilecektir. Futures işlemlerin faydaları farkedildikçe piyasaya girişler artacağı için fiyatlar piyasa koşullarında oluşmaya başlayacak, paranın dolanım hızı artacağından enflasyonun düşmesine olumlu etki edecektir. Bunun yanında fiyat dalgalanmalarıda futures işlemleri ile azalacaktır. Geleceğe yönelik doğru fiyat tahminleri, piyasaya likidite artışını sağlayacak, fiyatlar piyasa koşullarında oluşacağından devlet müdahalesi azalacaktır. Bu durum sermaye piyasasının gelişmesine olanak verecektir. Bu da dünya ülkeleri ile Türkiye'nin entegrasyonunun sağlanması açısından büyük önem arzetmektedir. Futures işlemlerin ülkelere sağladıkları faydalar gözönüne alındığında, Türkiye'de futures piyasaların hangi ürünler ve nasıl uygulanabileceği ile ilgili araştırmaların tamamlanıp, uygulamaya geçilmesi gerekmektedir..Sonuç olarak futures işlemlerin Türkiye'de uygulanabilirliliği zor ama imkansız değildir. Ancak bu işlemlerle uğraşacak kişi ve kuruluşların kararlı, ve yeterli bilgi birikimine sahip olmaları gerekmektedir. Bu işlemlerin idamese açısından gerekli ön koşuldur. Hali hazırda ülkemizde hisse senedi endeksi üzerinden ve pamuk üzerinden vadeli işlem piyasasını işleme koymak mümkündür.
Özet (Çeviri)
136 ABSRACT Collapse of the Bretton Woods system has brought about a big uncertainty in the international financial system. The change that manifested itself initially with big fluctuations in prices and interest rates has also changed the market structure while technological progress and the globalization process brought about new drives in the money and capital markets. This, in turn, has paved the way for emergence of new financaial instruments which cover such secondary and derivative products as options, financial futures, forward contracts, interest swaps and currency swaps. Being one of the financial instruments that emerged with the development of the financial system, the futures markets make it possible to manage the risk created particularly by price fluctuations. By reducing price fluctuations, it makes it easier to make predictions for the future and makes the market operational. Being in application in the USA for 150 years, the futures markets have developed in the 1970s and are being applied in the developed and developing countries since the 1980s. In turkey, new financial institutions and systems have been established in the markets with the outward oriented economic policies applied in the 1980s and studies are continuing in order to develop them. This has stepped up the usage of new financial instruments. With this aim, efforts have been made to carry out a detailed study on the futures markets. An examination has been made on the mechanisms and working of the futures markets, which are presently at stage of organisation and becoming operational. Since the instruments traded in the futures exchanges are similar to each other in terms of both commodity and financial instruments, their common characteristics have been considered with the examples given and the commodity and financial futures transactions have been considered137 separately from the standpoint of the hedging applications and their peculiarities. When considered from macroeconomic viewpoint, futures markets allow a more effective distribution of resources, reduce costs and lead to a net increase in capital accumulation. In the countries where they are employed, they increase liquidity in the economy and the market, bring about an expansion in production and the cause price to be formed in the market. In Turkey, high inflation rate and unstable market structure have brought risk management instruments onto the agenda. With futures transactions, the government will meet a part of the inflation burden it has shouldered with futures transactions. Since entries into the market will increase as the benefits of futures transactions are recognized, prices will start to form under market conditions, and since money circulation rate will increase, it will have a positive effect on lowering inflation. Furthermore, price fluctuations will decrease with futures transactions. Forward price forecasts will increase liquidity in the market, and as prices will form under market conditions, governmental intervention will decrease. This, in turn, will be instrumental in the development of the capital market, which carries big importance from the standpoint of ensuring Turkey's integration with the outside world. Considering the benefits provided by futures transactions to the countries, studies on how futures markets could be applied in Turkey with which instruments should be put into application. In conclusion, applicability of futures transactions in turkey is difficult, but not impossible. However, the persons and establishments to engage in such transactions must be determined and have sufficient accumulation of knowledge. This is a necessary preliminary condition from the standpoint of contiuation of such transactions.