Alkollü araç kullanımından dolayı ehliyetlerine el konulan sürücülerin genel öz yeterlilik ve başa çıkma stratejisi arasındaki ilişkide sosyal destek algısının aracı rolü
The mediating role of perceived social support in the relationship between general self-efficacy and coping strategies of drivers with suspended licenses due to drink and drive
  1. Tez No: 814782
  2. Yazar: GÜLSENA BAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI BURÇAK TAŞÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma, alkollü araç kullanımından dolayı ehliyetlerine el konulan sürücülerin genel öz yeterlilikleri ve başa çıkma stratejileri arasındaki ilişkide sosyal desteğin aracı rolünü incelemeyi amaçlamıştır. Çalışma örneklemini, Ankara Halk Sağlık Merkezi Sürücü Davranışı Geliştirme Eğitimine katılan 224 katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcılara, demografik bilgi formu, Alkol Kullanım Bozuklukları Tanıma Testi, Başa Çıkma Stratejileri Kısa Formu (BÇS- Brief COPE),Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Genel Öz Yeterlilik Ölçeği yüz yüze olacak şekilde uygulanmıştır. Araştırmada, Pearson korelasyon analizini uygulayarak değişkenler arasındaki ilişki, demografik değişkenlere göre ölçek puanlarını kıyaslamak için Bağımsız Örneklemler t-testi ve ANOVA,nonparametrik olarak Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis H testi, aracı rol analizi için PROCESS 4.2 kullanılmıştır Analizden elde edilen sonuçlara göre;sürücülerin genel öz yeterlilikleri ve başa çıkma stratejileri alt boyutları olan;araçsal olarak sosyal destek kullanma,diğer etkinlikleri bırakma,zihinsel olarak ilgiyi kesme,kendini sınırlandırma,olumlu yeniden yorumlama,duygusal sosyal destek kullanma ve planlama değişkenleri arasında düşük düzey pozitif bir ilişki saptanmıştır.Araştımada,alkollü araç kullanımından dolayı ehliyetlerine el konulan sürücülerin genel öz yeterlilikleri ve başa çıkma stratejileri arasındaki ilişkide sosyal destek algısının tam aracılığın olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study,it is aimed to determine the mediating role of perceived social support in the relationship between general self-efficacy and coping strategies of drivers with suspended licenses due to drink and drive.The sample consists of 224 participants who were attended to Ankara Public Health Center/ Driver Behavior Improvement Training.Personal Information form, Coping Styles Scale Brief Form, Multi-Dimensional Perceived Social Support Scale, General Self-Efficacy were presented to all participants in the face to face meeting.SPSS 27 were used for research analysis.Pearson correlation analysis was used to compare the relationship between variables and also Independent Samples t-test and ANOVA were used to compare scale scores according to demographic variables. Nonparametrically, Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis H test were included in the study, and for the mediator role analysis PROCESS 4.2 was applied. In the analysis results of the research, it was found that there is low-level positive relationship between drivers' general self-efficacy and coping strategies sub-dimensions variables; using social support instrumentally, quitting other activities, mentally disconnecting, limiting oneself, positive reinterpretation, using emotional social support and planning. It has determined that perceived social support played a mediating role in the relationship between between general self-efficacy and coping strategies of drivers with suspended licenses .