Private durchsetzung des kartellrechts in Europa, Deutschland und in der Türkei
Avrupa, Almanya ve Türkiye'de rekabet hukukuna aykiriliğin özel hukuk alanindaki sonuçlari
  1. Tez No: 814781
  2. Yazar: DOĞA EKREM DOĞANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PETRA POHLMANN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Westfälische Wilhelms-Universität Münster
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Medeni Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Rekabet hukukunun özel hukuk alanındaki sonuçlarının taşıdığı önem, Avrupa'da 2001'den Beyaz Kitap'ın (2008) yürürlüğe girmesine kadar giderek artmıştır. Almanya'da 7. GWB'yi yürürlüğe koyarak bu gelişmelere tepki göstermiştir. Türk hukuku, Mustafa Kemal'in reformlarından bu yana kıta hukuk sisteminin üyelerinden biri olmuştur. Rekabet hukukuna aykırılığın özel hukuk alanındaki sonuçlarında Türk haksız fiil hukukunun geleneksel kavramından sapan, örneğin üç kat tazminat talep etme imkanı gibi hükümler bulunmaktadır. Bu durum, Türkiye'deki geleneksel yaklaşımlar ile bundan sapan kavramların nasıl uyumlu hale getirileceği sorusuna dikkat çekmektedir. Çalışmada rekabet hukukuna aykırılığın özel hukuk alanındaki sonuçlarına ilişkin kavramlar aktarıldıktan sonra Avrupa, Alman ve Türk rekabet hukukunda rekabet hukukuna aykırılığın özel hukuk alanındaki sonuçları incelenecektir. Çalışmanın son kısmında bu yasal sistemler birbirleriyle karşılaştırılacak ve aşağıdaki sorular sorulacaktır: 7.GWB Beyaz Kitabın gerekliliklerine ne ölçüde uymaktadır? Türkiye Rekabet Hukuku'nda rekabet hukukuna aykırılığın özel hukuk alanındaki sonuçları Türkiye'nin uluslararası hukuk kapsamındaki yükümlülükler açısından ne ölçüde sorun teşkil etmektedir? Daha sonra dünyanın diğer bölgelerinde uygulanan ABD rekabet hukukuna kısaca bir göz atılmakta ve son olarak Avrupa, Alman ve Türk Rekabet Hukuku'nda rekabet hukukuna aykırılığın özel hukuk alanındaki sonuçları, en davacı dostu olarak nitelendirilen ABD rekabet hukuku ile karşılaştırmalı olarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The importance of private enforcement of antitrust law has grown steadily in Europe from 2001 until the enactment of the White Paper (2008). Germany has also responded to these developments by enacting the 7th GWB. Turkish law has been one of the members of the continental legal system since Mustafa Kemal's reforms. In the private-legal consequences of the competition restrictions there are regulations deviating from the traditional concept of the Turkish tort law e.g. the possibility of the multiple damage claim. This circumstance raises the attention how to harmonize the traditional concepts in Turkey with the deviant means. After defining the concept of private antitrust enforcement, the state of private antitrust enforcement in European, German and Turkish antitrust law is examined. At the end, these legal systems are compared and the following questions are asked: To what extent does the 7th GWB meet the requirement of the White Paper? To what extent does private enforcement in Turkey pose a problem vis-à-vis international law obligations? Then, a brief look is taken at the U.S. antitrust law in force in the other part of the world and, finally, the state of European, German and Turkish law is examined in relation to the U.S. antitrust law, which is described as the most plaintiff-friendly.