Investigation of cyber crime awareness: A research in İstanbul
Siber suç farkındalığının incelenmesi: İstanbul ili'nde bir araştırma
  1. Tez No: 814787
  2. Yazar: KENAN BURAK CEYLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET NACİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmanın amacı siber suç farkındalığı algısının çeşitli değişkenlere göre incelenmesidir. Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada kolayda örneklem yöntemi ile 466 kişiye ulaşılmış ve anket uygulaması yapılmıştır. Verilerin toplanmasında anket formu kullanılması uygun görülmüştür. Anket formu kapsamında demografik bilgilere yönelik sorulardan ve Siber Suç Farkındalık Ölçeği'nden oluşmaktadır. Araştirmada veri analizi SPSS 21 paket programı ile yapılmıştır. Siber suç farkındalığına yönelik tanımlayıcı istatistikler incelenmiştir. Buna göre tüm alt boyutların ve toplam ölçek puanının ortalama puanı 4'ün üzerindedir. Bu durum katılımcıların genel olarak siber suç farkındalık algılarının yüksek olduğunu göstermektedir. Araştırmada eğitim durumu ve gelir düzeyi yüksek olan katılımcıların siber suç farkındalığı algıları daha yüksek olarak belirlenmiştir. Ayrıca internet üzerinden alışveriş yapma sıklığı ve internet kullanma sıklığı arttıkça katılımcıların siber suç farkındalığı algıları yükselmektedir. Bireylerin internet sık kullanmaları, daha fazla bilgi sahibi olmalarını sağlarken, siber suç farkındalığı algılarını olumlu yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the perception of cybercrime awareness according to various variables. Descriptive survey model was used in the research. In the research, 466 people were reached with the convenience sampling method and a questionnaire was applied. It was deemed appropriate to use a questionnaire form in collecting the data. Within the scope of the questionnaire, it consists of questions about demographic information and Cybercrime Awareness Scale. Data analysis in the research was done with SPSS 21 package program. Descriptive statistics for cybercrime awareness were examined. Accordingly, the average score of all sub- dimensions and the total scale score is above 4. This shows that the participants have a high perception of cybercrime awareness in general. In the study, it was determined that the participants with higher education and income levels had higher perceptions of cybercrime awareness. In addition, as the frequency of shopping on the Internet and the frequency of using the Internet increase, the perception of cybercrime awareness of the participants increases. While individuals' frequent use of the internet enables them to have more information, it positively affects their perceptions of cybercrime awareness.