The effects of combined neuro-vestibular-ocular exercises and myofascial release on proprioception and performance in football players with chronic ankle instability
Kronik ayak bileği instabilitesi olan futbolcularda kombine nöro-vestibüler-oküler egzersizler ve myofasyal gevşetmenin propriyosepsiyon ve performans üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 814797
  2. Yazar: BÜŞRA KOCAKILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF TUĞÇE ÇİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı, kronik ayak bileği instabilitesi olan futbolcularda kombine nörovestibüler-oküler egzersizlerle birlikte uygulanan miyofasyal gevşetme tedavisinin propriyosepsiyon ve performans üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Nöro-vestibüleroküler egzersizler, nöromüsküler eğitim ile vestibüler-oküler eğitim tekniklerini birleştiren bir yaklaşımdır. Bildiğimiz kadarıyla, kronik ayak bileği instabilitesinde bu tedavilerin etkinliğini araştıran ve eğitim programlarının (miyofasiyal gevşeme ve nöromüsküler-vestibüler-oküler egzersiz) üstünlüğünü inceleyen bir çalışma bulunmamaktadır. Aynı zamanda futbolcu grubunda kombine nöromusküler ve vestibüler-oküler egzersizlerin etkinliğini araştıran bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma Eylül 2022 - Nisan 2023 tarihleri arasında Asım Kara Spor Tesisleri ve Kartalspor Tesisleri'nde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya Gülsuyuspor A takımı ve altyapı takımı, Kartalspor A takımı ve altyapı takımı oyuncuları katılmıştır. Çalışmaya 18-30 yaş arası toplam 60 futbolcu gönüllülük esasına göre dahil edilmiştir. yapılmıştır. Oyuncular rastgele iki gruba ayrılmıştır. Çalışmaya katılmaya gönüllü olan tüm deneklere demografik bilgiler ve bilgilendirilmiş onam formu araştırma kriterlerine uygun olarak doldurulmuştur. Değerlendirme sonrasında NVOE grubundaki denekler NöroVestibüler-oküler egzersiz grubuna (n=30) aktarılmıştır. İkinci gruptaki oyunculara fizyoterapist tarafından miyofasyal gevşetme (n=30) uygulandı. Antrenmanlar sekiz hafta boyunca haftada iki gün yapılmış ve her antrenman yaklaşık 60 dakika sürmüştür. Katılımcıların CAIT skorları tedaviden önce ve sonra değerlendirilmiştir. Gonyometre ile eklem pozisyon hissi ölçülerek, propriyosepsiyon değerlendirmesi ve performans başlığı altında tekme hızı, 30 m sprint, zig-zag çeviklik testi ve İniş hata skor sistemi (LESS) değerlendirildi.İstatistiksel analize göre, her iki grupta da tedavi öncesi ve sonrası propriyosepsiyon ve performansta anlamlı değişiklikler gözlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of myofascial release therapy applied with combined neuro-vestibular-ocular exercises on proprioception and performance in football players with chronic ankle instability. Neuro-vestibular-ocular exercises are an approach that combines neuromuscular training with vestibular-ocular training techniques. As far as we know, there is no study investigating the effectiveness of these treatments in chronic ankle instability and examining the superiority of training programs (myofascial relaxation and neuromuscular-vestibular-ocular exercise). At the same time, there is no study investigating the effectiveness of combined neuromuscular and vestibular-ocular exercises in the football player group. This study was carried out at Asım Kara Sports Facilities and Kartalspor Facilities between September 2022 and April 2023. Gülsuyuspor A team and infrastructure team, Kartalspor A team and infrastructure team players participated in the study. A total of 60 football players between the ages of 18-30 were included in the study on a voluntary basis. has been done. The players were randomly divided into two groups. Demographic information and informed consent form were filled in all subjects who volunteered to participate in the study in accordance with the research criteria. After evaluation, subjects in the NVOE group were transferred to the Neuro-Vestibular-ocular exercise group (n=30). Myofascial release(n=30) was applied to the players in the second group by the physiotherapist. The workouts were done two days a week for eight weeks, and each workout lasted approximately 60 minutes. Participants' CAIT scores were evaluated before and after treatment. By measuring joint position sense with a goniometer, proprioception evaluation and kick speed, 30 m sprint, zig-zag agility test and Landing error score system (LESS) were evaluated under the heading of performance.According to statistical analysis, significant changes were observed in proprioception and performance before and after treatment in both groups.