Kronik inmede sanal gerçeklik ile güçlendirilmiş robot yardımlı yürüme eğitiminin etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of virtual reality aided robot assisted gait training in chronic stroke
  1. Tez No: 662656
  2. Yazar: FATOŞ KIRTEKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU GÜÇLÜ GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sanal gerçeklik (SG) ile güçlendirilmiş robot yardımlı yürüme eğitimi (RYYE) ile kombine edilen konvansiyonel tedavinin fonksiyonel durum, fonksiyonel hareket, eklem pozisyon duyusu, denge ve fonksiyonel mobilite üzerine etkilerini inceleyen çalışmamız randomize kontrollü bir çalışma olarak planlandı. 40 inmeli birey çalışmaya dahil edildi. Bireyler randomize olarak RYYE (n=20) ve kontrol (n=20) grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki grup da 5 hafta boyunca toplam 30 seanslık tedavi programına dahil edildi. RYYE grubu, üç seans Nörogelişimsel Tedavi-Bobath (NGT-B) temelli tedavi ve üç seans SG ile güçlendirilmiş RYYE programına katıldı. Kontrol grubuna ise, haftada altı seans NGT-B temelli tedavi uygulandı. Fonksiyonel durum Modifiye Rankin Ölçeği (MRÖ) ile, ambulasyon düzeyi Fonksiyonel Ambulasyon Skalası (FAS) ile, fonksiyonel hareket ve mobilite İnme Rehabilitasyonu Hareket Değerlendirme Ölçeği (STREAM) ile, diz eklem pozisyon duyusu Dr. Gonyometre uygulaması ile, denge Berg Denge Ölçeği (BDÖ), Aktiviteye Özgü Denge Güven Ölçeği (ADÖ) ile ve fonksiyonel mobilite Süreli Kalk-Yürü (SKYT) testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the effects of conventional therapy combined with virtual reality (VR) aided robot assisted gait training (RAGT) on functional status, functional movement, joint position sense, balance and functional mobility was planned as a randomized controlled trial. 40 chronic stroke individuals were included in the study. Individuals were randomly divided into two groups as RAGT (n=20) and control group (n=20). Both groups participated in 30 sessions treatment program for five weeks. The RAGT group participated in a treatment program that included three sessions of Neuro-Developmental Treatment- Bobath (NDT-B) based physiotherapy program and three sessions VR aided RAGT per week. The control group participated in NDT-B based physiotherapy program six sessions per week. Functional status with Modified Rankin Scale (MRS), ambulation level with Functional Ambulation Category (FAC), functional movement and mobility with Stroke Rehabilitation Assessment of Movement (STREAM), knee position sense with Dr. Goniometer application, balance with Berg Balance Scale (BBS) and Activities-Specific Balance Confidence Scale (ABC) and functional mobility with Timed Up and Go test (TUG) were assesed.