Compare the anti-aging effect of collagen cream with or without lecithin
Lesitinli ve lesitinsiz kollajen kremin yaşlanma karşıtı etkisini karşılaştırın
  1. Tez No: 814796
  2. Yazar: BUSHR GHRIBI
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. GÜLENGÜL DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlaç ve Kozmetik Üretim Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, hidrolize kollajen, soya lesitini, hyaluronik asit, B5 vitamini, niasinamid, aloe vera yağı, jojoba yağı, buğday tohumu yağı, üre, shea yağı ve aynı bileşenleri içeren krem şeklinde bir mikroemülsiyon formülasyonunu geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu formülasyonlar yaşlanma karşıtı etkileri ve derin nemlendirici etkileri açısındandeğerlendirilmiştir. İnsan vücudu 30 yaşından sonra kollajen ve elastinin bir kısmını kaybeder ve cilt kuruluğuna, kırışıklıklara ve reaktif oksijen türlerinin (ROS), DNA mutasyonlarının, telomere kısalmalarının, hormonal değişikliklerin, içsel yaşlanmanın ve UV radyasyonu (UVR), sigara, kimyasallar ve travma gibi çevresel faktörlerin neden olduğu dışsal yaşlanmanın neden olduğu hasara neden olur. Bu nedenle, kollajen ve elastini artırmak ve cildi nemli tutmak için, cilde ve bağ dokusuna uygun bileşenler sağlamak ve cilde etkili bir şekilde nüfuz edebilecek en güvenli formülü ve bazı seçmek önemlidir. Mikroemülsiyonlar şeffaf, termodinamik olarak kararlıdır ve topical uygulamalarda, özellikle kişisel bakım ürünlerinde büyük potansiyele sahiptir. Bu nedenle, bu çalışma mikroemülsiyon kremlerini ve geleneksel yaşlanma karşıtı kremleri karşılaştırarak cildi nasıl etkileyebileceğini değerlendirecektir. Elde edilen fotoğraflara göre, beş hafta sonar cildin öncesi ve sonrası görünümü, kollajen-lesitin kobinasyonu içeren (F1) yaşlanma karşıtı krem ile artan bir nemlendirici etki görülebilmektedir. Bu nedenle, bu çalışma, istenen sonuçların elde edilmesinde etkili olabilecek yüksek tolere edilebilir ve tahriş edici olmayan bir ürün geliştirmeyi amaçlamaktadır. Dahası, beş hafta sonra sol yanakta (lesitin krem F1 formülü ile) yağ artışı yüzde otuz dokuza yakın bulundu. Sonuç olarak, bu çalışma ile beklenen yağ (sebum) oranında artış elde edilip, etkili olabilecek, ve tahriş edici olmayan bir ürün geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study aims to compare a microemulsion formulation containing hydrolyzed collagen, soybean lecithin, hyaluronic acid, vitamin B5, niacinamide, aloe vera oil, jojoba oil, wheat germ oil, urea, shea butter, and basic cream formula that contains the same ingredients. These formulations will be tested for their anti-aging effect and deep moisturizing effect. The human body loses the most of collagen and elastin after the age of 30, leading to skin dryness, wrinkles, and damage caused by reactive oxygen species (ROS), DNA mutations, telomere shortening, hormonal changes, intrinsic aging, and extrinsic aging caused by environmental factors such as UV radiation (UVR), smoking, diet, chemicals, and trauma. UVR can cause photoaging, which has distinct and overlapping features with intrinsic aging. Therefore, to boost collagen and elastin and keep the skin moisturized, it is essential to supply the skin and connective tissue with appropriate ingredients and to select the safest formula and base that can penetrate the skin effectively. Microemulsions are transparent, thermodynamically stable, and have great potential in topical applications, particularly personal care products. So that study will evaluate microemulsion creams and how can it affect the skin comparing traditional anti-aging creams. According to the obtained photos the appearance of skin before and after five weeks later, an increasing moisturizing effect with collagen-lecithin-containing antiaging cream. Moreover, five weeks later the left cheek (lecithin cream F1 formula) the oil increment percentage amount was found almost 39 %. Finally, the present study according to the incremental amount of oil (sebum) was obtained to develop a highly tolerable, and non-irritating product that can be effective in achieving the desired outcomes.