A case study on Pv-aided net zero-energy building: The daycare in ikcu
PV destekli net sifir enerjili bina üzerine bir araştirma: İkçü kreş binasi
- Tez No: 814802
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHİN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Büyüyen toplumlarımızın merkezinde yer alan enerji arzı, günümüzün en önemli sorunlarından biridir ve yakın geleceğimiz için de kaçınılmaz bir sorun olacaktır. Ülkeler yüksek oranda tükenmekte olan fosil yakıtlardan alternatif enerji kaynaklarına geçiş için çözümler ararken, PV hücreleri aracılığıyla güneş enerjisi, özellikle ticari ve konut binalarında güç kaynağı için uygun fiyatlı ve kolay uygulanabilir bir seçenek olarak dikkat çekmektedir. Bu çalışma, inşa edilen bir kreş örneğinde, bir binanın tüm enerji ihtiyacının PV güneş pilleri aracılığıyla karşılanma olasılığını analiz etmeyi içermektedir. Bu örnek çalışmada, HVAC enerji gereksinimi TS825 standardına göre hesaplanmıştır. Standart, net ısıtma/havalandırma enerjisi ihtiyacının hesaplanması için bir yöntem belirlemekte ve binalarda izin verilen maksimum sıcaklığın hesaplanması için kurallar sunmaktadır. İlk olarak, incelenen binanın boyutları alınır ve ısı yalıtımını etkileyen özellikler değerlendirilir. Daha sonra, başta aydınlatma ve elektrikli cihazlar olmak üzere diğer enerji ihtiyaçları analizde dahili elektrik ihtiyacı olarak hesaplanır. Bu çalışmanın kapsamı, bina sakinleri için iç hava kalitesinin değerlendirilmesine kadar uzanmaktadır ki bu, bina sakinlerinin çocuk olduğu vaka çalışmamızda önemli bir husustur. Bu amaçla ASHRAE standartları 62.1 kullanılmıştır. Standart, bina sakinlerine kabul edilebilir iç mekan hava kalitesi sağlamayı amaçlayan ve olumsuz sağlık etkilerini en aza indiren minimum havalandırma oranlarını ve diğer önlemleri belirtir. Sonuçlar, belirlenen enerji talebinin güneş enerjisi ile karşılanması için binanın bulunduğu bölgede aylık olarak değişen güneş maruziyeti için elde edilmiştir. Son olarak, uygun yönlendirme ve yeterli güç potansiyeline sahip monokristal PV panel sistemi önerilmiştir. Elde edilen sonuçlara ve ekonomik boyuta dayanarak, iyileştirme için çıkarımlar ve öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
At the core of our growing societies, energy supply stands as one of the major concerns today, and it will be an inevitable challenge for our near future. As the nations are looking to find solutions for the transition from fossil fuels – depleting at a high rate – to alternative energy sources, solar energy through PV cells is getting attention as an affordable and easily implemented option especially for power supply in commercial and residential buildings. This work consists in analyzing the possibility to cover the entire energy needs of a building via PV solar cells for the case of a constructed daycare. In this case study, HVAC energy requirement has been calculated by the TS825 standard. The standard specifies a method for calculating the net heating/ventilation energy need and provides the rules for calculating the maximum allowable temperature in buildings. First, dimensions of the investigated building are taken and characteristics affecting the thermal insulation are assessed. Then, other energy needs, mainly lighting and electrical devices, are computed in the analysis as internal electricity needs. The scope of this work extends to the assessment of indoor air quality for occupants of building, which is an important aspect in our case study where the occupants are children. ASHRAE standards 62.1 is utilized for this purpose. The standard specifies minimum ventilation rates and other measures intended to provide acceptable indoor air quality to human occupants and that minimizes adverse health effects. The results are obtained for monthly varying solar exposition in the specified area where the building is located to provide supply for the determined energy demand via solar energy. Finally, monocrystalline PV panel system has been proposed with proper orientation and adequate power potential. Based on the obtained results, as well as the economical aspect, inferences and suggestions are made for improvement.