Kontrtenor sesin tarihsel süreçte sosyolojik ve teknik açıdan incelenmesi
Sociological and technical examination of countertenor voice in the historical process
  1. Tez No: 814846
  2. Yazar: SAMED KAHREMAN
  3. Danışmanlar: PROF. LİNET ŞAUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Opera Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Yüzyıllardan beri gelişim gösteren müzik kültürü enstrümantal ve vokal tekniklerin sınırlarının zorlandığı bir süreci bizlere yansıtmaktadır. Çok sesli müziğin gelişimi ve bu durumun koro müzik kültürüne yansımaları farklı rejisterdeki ses tınılarının kullanımını da beraberinde getirmiştir. Kadın sesinin kiliselerde yasaklanması sonucu bu tınıyı karşılayacak ses rengi arayışı falsetist ve kastrato şarkıcıların ortaya çıkmasının temelini oluşturmuştur. Tenor ses renginin söylediği ezgiye karşılık bestelenen ezgileri tanımlamada kullanılan kontrtenor kavramı zaman içerisinde sessel bir ifadeyi karşılar hale gelmiştir. Bu sessel ifadeyi tanımlamaya yönelik farklı dönemlerde farklı terimler karşımıza çıksa da kontrtenor kavramının bir ses rengini betimler hale gelişi 14. yüzyıla dayanmaktadır. Bu bağlamda kontrtenor sesin 14. yüzyıldan günümüze kadar var olduğunu söylemek mümkündür. Bu çalışmada tarihsel ve betimsel araştırma teknikleri kullanılarak kontrtenor sesin tarihsel kökeni incelenmiş, terimsel olarak kavramın nasıl ortaya çıktığı araştırılmış, kontrtenor, falsetist ve kastratolar arasındaki ilişki ve kastrato geleneğine dair genel bilgilere yer verilmiş, kontrtenor sesin teknik mekanizmasına yönelik elde edilen bulgular sunulmuş ve kontrtenor ses rengine sahip profesyonel sanatçılarla yapılan görüşmeler sonucu elde edilen nitel veriler değerlendirilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Music culture, which has been developing for centuries, reflects a process in which instrumental and vocal techniques are pushed to their limits. The development of polyphonic music and its reflections on the culture of choral music brought about the use of different registers. As a result of the prohibition of women's voices in churches, the search for sound color to meet this tone formed the basis of the emergence of falsetist and castrato singers. The concept of countertenor, which is used to describe the melodies composed in response to the melody sung by the tenor, has become a sound expression over time. Although we come across different terms in different periods to describe this vocalic expression, the concept of countertenor depicts a sound color that dates back to the 14th century. In this context, it is possible to say that the countertenor voice existed from the 14th century to the present day. In this study, the historical origin of the countertenor voice was examined using historical and descriptive research techniques, how the concept emerged was investigated terminologically, the relationship between the countertenor, falsetist and castrato and general information about the castrato tradition were included, the findings obtained regarding the technical mechanism of the countertenor voice were presented, and the qualitative data obtained as a result of interviews with professional artists with countertenor voice color were evaluated and interpreted.