5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nda düzenlenen suçlar
Crimes regulated in Animal Protection Code No: 5199
- Tez No: 814847
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEHİYE EKER KAZANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Hayvanlara karşı kötü muameleler, sosyal medyanın yaygın kullanımı sayesinde daha görünür hale gelmiştir. Toplumda sıkça karşılaşılan bu eylemlerin kabahat olarak düzenlenmesi, hayvanların korunması bakımından etkili ve yeterli olmadığı gibi caydırıcı da olmadığından kamuoyunda tepki çekmiştir. Hayvanlara karşı giderek artan zulme ve hayvanseverlerin oluşturduğu kamuoyuna kayıtsız kalamayan kanun koyucu, 7332 sayılı Kanun değişikliği ile kural olarak tüm hayvanlara karşı şiddet ve kötü muameleleri suç olarak düzenlemiştir. 7332 sayılı Kanun ile değişik 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nda, evcil hayvanı ya da bir ev hayvanını, nesli tükenme tehlikesi altında olan hayvanları kasıtlı olarak öldürmek, bir hayvan neslini yok etmek, evcil hayvana ya da bir ev hayvanına işkence etmek veya acımasız ve zalimce muamelede bulunmak, hayvanlara karşı cinsel saldırı veya tecavüz, hayvanları dövüştürmek suç olarak düzenlenmiş ve karşılığında hapis cezaları öngörülmüştür. Çalışmanın ilk bölümünde, Türkiye'de hayvan refah hareketinin tarihi gelişimi, hayvan tanımı, hayvan türleri ve hayvanların hukuki statüsüne değinilmiş, hayvanlara karşı şiddet ve kötü muamelelerin suç olarak düzenlenmesinin gerekli olup olmadığı değerlendirilmiştir. Uluslararası hukukta ve karşılaştırmalı hukukta hayvanların korunması ile ilgili düzenlemelere çalışmanın amacı ile sınırlı olarak yer verilmiştir. Türk Hukuku'nda hayvanların korunması mevzuatına ve gelişimine ilişkin genel açıklamalar yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümde asıl konumuz olan Hayvanları Koruma Kanunu'nun 28/A maddesinde düzenlenen suçların, ceza hukuku sistematiğine uygun şekilde incelenmesi ve hayvanlara karşı suçlarla etkin mücadele bakımından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. 5199 sayılı Kanun ve bağlantılı mevzuat hükümlerine dayanılarak tespit edilen sorunlara ilişkin çözüm önerileri geliştirilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın yöntemi, genel olarak öğretideki görüşlere, mahkeme kararlarına, hayvanlara karşı şiddet ve kötü muamelelere ilişkin basın araştırmalarına dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, with the widespread use of social media, violence and mistreatment of animals have become more visible. Considering these acts, which are frequently encountered in society, as misdemeanors are not effective, sufficient and deterrent for the protection of animals and draw public reaction. The legislator, who could not remain indifferent to the increasing animal cruelty and the public opinion formed by animal rights activists, has regulated violence and mistreatment against animals as a crime with with Law No. 7332. In the Animal Protection Law amended by Law No. 7332, killing animals that are in danger or pets, exterminating an animal generation, sexually assaulting or raping an animal, torturing or cruelly treating pets, making animals fight each other are crime and punishable by imprisonment. At the beginning of the study, the Turkish historical development of the animal welfare movement, the definition of animals, animal species and the legal position of animals were examined. It was discussed whether it was necessary to criminalize violence against animals. The regulations in international law and comparative law regarding the protection of animals are limitedly mentioned for the purpose of the study. General explanations were made about the animal protection legislation in Turkish Law and the development of the legislation. In the second part of the study, the crimes regulated in Article 28/A of the Animal Protection Law, which is the main subject, were examined within the framework of the criminal law systematics and evaluated in terms of effective fight against animal crimes. Considering the provisions of the Animal Protection Law and the relevant legislation, solutions have been tried to be developed for the problems identified in the regulations. The research method is based on views in doctrine, judicial decisions, and press research on violence and mistreatment against animals.