İlköğretim okulu müdürlerinin öğretim liderliği
  1. Tez No: 81486
  2. Yazar: GONCA ÇALHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İLKER GÜMÜŞELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Etkili okulların özelliklerini belirlemeye dönük araştırmaların büyük çoğunluğu, bu okulların öğretim liderliği davranışlarını gösteren müdürler tarafından yönetildiğini ortaya çıkarmaktadır. Okulları yeni bir yapıya kavuşturmaya karşı duyulan ihtiyacın doğuşu ile birlikte öğretim liderliği olarak tanımlanan kavram, okul müdürünün bir lider olarak göstermesi gereken görev ve davranışları da büyük ölçüde açıklığa kavuşturmuştur. özellikle gelişmiş ülkelerdeki eğitim yönetimi literatürüne bakıldığında, öğretim liderliği alanında pek çok araştırmanın yapıldığı; okul müdürlerinin birer öğretim lideri olarak yetiştirilmesi, atanması ve değerlendirilmesinin öncelik verilen konular arasında yer aldığı görülmektedir. Ancak ülkemizde öğretim liderliği alanına özgü araştırmaların yok denecek kadar az olması, bu konunun henüz Türkiye'deki eğitim yönetimi literatüründe yer edinmediğini göstermektedir. Bu durum, okulların daha etkili yönetilmesi için ilgililerin dikkatini öğretim liderliği üzerinde yoğunlaştıracakları bilimsel araştırmaların başlatılması ve okul müdürlerine öğretim liderliği davranışları kazandırıcı eğitim etkinliklerinin düzenlenmesi gereğini ortaya çıkarmaktadır. Bununla birlikte, okul müdürlerine yönelik öğretim liderliği davranışlarını kazandırıcı bir eğitim programının düzenlenebilmesi için öncelikle görev yapmakta olan okul müdürlerinin öğretim liderliği görevlerini yerine getirme derecelerinin belirlenmesi gerekmektedir. Yukarıda özetle belirtilen gerçekler gözönüne alınarak planlanan bu araştırmanın genel amacını, öğretmenlerin algılarına göre resmi ilköğretim okulu müdürlerinin öğretim liderliği görevlerini yerine getirme derecelerinin belirlenmesi oluşturmuştur. Bu amacı gerçekleştirmek amacıyla Hallinger (1985) tarafından geliştirilen ve öğretim liderliğini üç kavramsal boyut içerisinde özetleyen model esas alınarak; öğretmen algılarına göre, ilköğretim okulu müdürlerinin, okulun misyonunu tanımlama, eğitim programı ve öğretimi vııyönetme ve olumlu öğrenme iklimi geliştirme boyutlarında yer alan görevleri ne derecede yerine getirdikleri sorularına cevap aranmıştır. Ayrıca anketi cevaplandıran öğretmenler, cinsiyet, yaş, yönetim konusunda katıldıkları seminer sayısı ve görev yaptıkları kademe gibi bireysel değişkenlere gruplandırıldıklarında, ilköğretim okulu müdürlerinin öğretim liderliği görevlerini yerine getirme derecelerine ilişkin algıları arasında anlamlı bir farklılığın olup olmadığı araştırmada cevap aranan bir başka soru olmuştur. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini Kadıköy ilçesinde yer alan 70 resmi ilköğretim okulu oluşturmuştur. Bu okullar içerisinde 21 ilköğretim okulu, oransız küme örnekleme yoluyla Örnekleme alınmıştır. Veriler, örneklemi oluşturan 21 okulda 1. ve 2. kademede görev yapan 240 öğretmene anket uygulanarak elde edilmiştir. Araştırma sonucunda öğretmenlerin algılarına göre, ilköğretim okulu müdürlerinin okulun amaçlarını geliştirme, amaçları açıklama, öğretimi denetleme ve değerlendirme, eğitim programını eşgüdümleme, öğretim zamanını koruma, ulaşılabilir olma ve öğrencileri öğrenmeye özendirme görevlerini çoğunlukla yerine getirdikleri, buna karşın öğrenci başarısını izleme, öğretmenleri çalışmaya özendirme, öğretmenlerin mesleki gelişimini sağlama, akademik standartlar geliştirme ve uygulama görevlerini arasıra yerine getirdikleri belirlenmiştir. : Araştırmada test edilen bireysel değişkenler arasında, yaş değişkeninin, müdürlerin öğretim liderliği görevlerini yerine getirme derecelerine ilişkin algılar üzerinde anlamlı bir farklılık yaratmadığı ortaya çıkmıştır. Cinsiyet ve görev yapılan kademe değişkeninin, öğretim zamanını koruma görevi hariç müdürlerin öğretim liderliği görevlerini yerine getirme derecelerine ilişkin algılar üzerinde etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Buna karşın öğretmenlerin yönetim konusunda katıldıkları seminer sayısı değişkeninin, okulun amaçlarını geliştirme görevi hariç, müdürlerin öğretim liderliği görevlerini yerine getirme derecelerine ilişkin algılar üzerinde anlamlı farklılıklara yol açtığı belirlenmiştir. vııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Most research investigating the qualities of effective schools indicates that effective schools are administered by school principals who show instructional leadership behaviour. As regards the need to restructure schools, the term instructional leadership indicates all the tasks and behaviour that a school principal should show as a leader. If we study the literature on educational administration in the developed countries, we can see that a lot of research has been done on instructional leadership and the education, promotion and evaluation of school principals as instructional leaders. However, very little research has been done on this subject in Turkey, showing that instructional leadership hasn't gained importance in the literature of educational administration in our country. As a result, the authorities are very interested in supporting scientific research in this field and also in organizing educational activities to train school principals as instructional leaders as a means to administering the schools more effectively. However, prior to organizing educational activities for the school principals, the performance level of their instructional leadership tasks should be investigated. 1 The aim of this study is to ascertain, from a teacher's point of view, the performance level of official primary school principals'instructional leadership behaviour. In order to achieve this aim Hallinger's model (1985), which summarizes instructional leadership in three conceptual dimensions has been used. The primary school principals' instructional leadership behaviour in the spheres of: (1)“stating the school's mission”, (2)“administering instruction and educational programs”and (3)“developing a positive learning climate”were evaluated. In addition, the teachers who took part in the survey were grouped according to different variables such as: age, gender, their participation in educational administration seminars and the primary school sectors they work IXin. Furthermore, the noticeable differences in teachers' views on the principals' performance levels in instructional leadership tasks were studied. A scanning survey was used in this research. The research was undertaken in 70 official primary schools. As samples for this study 21 schools were chosen. The data was collected from 240 teachers working in both the primary and secondary sectors of those 21 schools. The findings of this research, from the point of view of the teachers, is that the primary school principals have usually conducted the tasks of: (1) developing the aims of the schools, (2) explaining the aims to the staff, (3) supervising the instruction, (4) coordinating the educational programs, (5) maintaining the instruction time, (6) presence in school and (7) encouraging students to learn, whereas, they have sometimes conducted the tasks of: (8) monitoring student's success, (9) encouraging teachers to work, (10) supporting teachers' professional development, (11) developing and implementing academic standarts. Some variables were tested in this study. From the point of view of the teachers, the age variable did not cause a remarkable difference in the performance of the primary school principals' instructional leadership tasks. Gender and sector variables had no effect, in their opinion, except oh the task of the maintaining the instruction time, and the variable of the number of seminars participated in by the teachers made no remarkable difference to the principals' performance of instructional leadership tasks, except in the task of developing the aims of the school.