Yöneticilik eğitimi faktörüne göre ilköğretim okulu müdürlerinin öğretim liderliği yeterliklerinin karşılaştırılması (İstanbul ili örneği)
Comparison of instructional leadership proficiencies of elementary school principals in respect of management training factor (sample of İstanbul city)
  1. Tez No: 161840
  2. Yazar: ESMA KIRILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İLKER GÜMÜŞELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu arastama, yöneticilik eğitimi faktörüne göre resmi ilköğretim okulu müdürlerinin öğretim liderliği yeterliklerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmada öğretim liderliği boyutlarından birincisi olan okulun misyonunu tanımlama boyutuna ilişkin okulun amaçlarım geliştirme, amaçları açıklama; ikinci boyut olan eğitim programı ve öğretimi yönetmeye ilişkin öğretimi denetleme ve değerlendirme, eğitim programlarım eşgüdümleme, öğrenci ilerlemesini izleme; üçüncü boyut olan olumlu öğrenme ortamı geliştirmeye ilişkin öğretim zamanım koruma, varlığım hissettirme, öğretmenlere özendirici ödüller verme, öğretmenlerin mesleki gelişimini sağlama, akademik standartları geliştirme ve uygulama, öğrencileri öğrenmeye özendirme olmak üzere toplam üç boyut ve on bir görev alam ele alınmıştır. Araştırma genel tarama modeli esas alınarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul İli'ndeki resmi ilköğretim okulları oluşturmaktadır. Arastama evreninde 127 yöneticilik eğitimi almış okul müdürü belirlenmiştir. Yöneticilik eğitimi almamış okul müdürü sayısı da yöneticilik eğitimi almış okul müdürü sayısına eşit olarak örnekleme alınmıştır. Böylece araştırmanın örneklemini 254 okul müdürü ve 235'i yöneticilik eğitimi almış okul müdürlerinin görev yaptıkları okullardaki öğretmenler olmak üzere toplam 470 öğretmen oluşturmuştur. Veri toplamak için Hallinger (1985) tarafından geliştirilen ve Gümüşeli (1996) tarafından Türkçe'ye uyarlanarak kullanılan anket veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesi için frekans, aritmetik ortalama, standart sapma ve t testi tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda yöneticilik eğitimi almış okul müdürleri, öğretim liderliğinin on bir görev alam içerisinden altı görevi her zaman, beş görevi de çoğunlukla yerine getirdiklerini algılamışlardır. Yöneticilik eğitimi almamış okul müdürlerinin algılarına göre ise; sekiz görevi her zaman, üç görevi çoğunlukla yerine getirdikleri belirlenmiştir. Öğretmenlerin algılarına göre; yöneticilik eğitimi almış okul müdürlerinin bir görevi her zaman, on görevi çoğunlukla; yöneticilik eğitimi almamış okul müdürlerinin ise on bir görevi çoğunlukla yerine getirdikleri belirlenmiştir. nıYöneticilik eğitimi almış okul müdürleri ile öğretmenlerin ve yöneticilik eğitimi almamış okul müdürleri ile öğretmenlerin algılan arasında anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır. Yöneticilik eğitimi almış okul müdürleri ile yöneticilik eğitimi almamış okul müdürlerinin algıları arasında öğretim liderliğinin iki görev alam dışında anlamlı farklılıklar ortaya çıkmamıştır. Yöneticilik eğitimi almış okul müdürlerinin görev yaptıkları okullardaki öğretmenler ile yöneticilik eğitimi almamış okul müdürlerinin görev yaptıkları okullardaki öğretmenlerin algıları arasında dört görev alanında anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, uygulayıcılara ve araştırmacılara yönelik öneriler sunulmuştur. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research is done to compare official elementary school principals' instructional leadership proficiencies, with respect to management training factor. In the research, three dimensions and eleven task areas which are improving the school goals and explaining these goals that are related to the dimension of defining school mission which is the first dimension of instructional leadership; supervising and evaluating teaching, coordinating curriculum, monitoring student progress that are related to the second dimension which is managing curriculum and instructional leadership; protecting instructional time, being visible, developing incentives for teachers, providing professional development of teachers, developing and practicing academic standards, encouraging student learning that are related to the third dimension which is developing positive learning climate are considered. The research is done by considering the general scanning model. Official elementary schools in the city of İstanbul has formed the universe of the research. In the universe of the research 127 school principals with management training were determined. In sample, the number of school principals without management training considered as equal to the number of school principals with management training. In this manner, 254 school principals constituted the sample of the reseach. In total 470 teachers were considered in modelling, which 235 of them are the teachers in schools that school principals with management training work. In order to collect data, a survey developed by Hallinger (1985) and adapted to Turkish by Gümüşeli (1996) is used as data collection instrument. To analyze data, techniques of frequency, arithmetic mean, standard deviation and t test are utilized. As the result of this research, among the eleven task areas of instructional leadership, school principals with management training perceived that they always implemented six tasks and generally implemented five tasks. In respect of the perception of school principals without management training, it is determined that they always implemented eight tasks and generally implemented three tasks. In respect of the perception of teachers, it is determined that school principals with management training always implemented one task and generally implemented ten »jggSSStasks; school principals without management training generally implemented eleven tasks. Between the perceptions of school principals with management training and teachers; and school principals without management training and teachers noticeable differences are found. Between the perceptions of school principals with management training and school principals without management training except two task areas of instructional leadership noticeable differences are not found. Between the perceptions of teachers in a school which school principals with management training are charged and teachers in a school which school principals without management training are charged, noticeable differences are found in four task areas. In respect of research findings, some suggestions are presented directed towards the appliers and researchers. VI