AB ve Çin'in Batı Balkanlar'a yönelik politikaları: Karadağ üzerine bir değerlendirme
EU and China's policies towards the Western Balkans: Analysis of Montenegro
- Tez No: 814868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM AŞKAR KARAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Çin'in Kıta Avrupası'nda artan nüfuzu, Avrupa Birliği'nin (AB) parçası olmak isteyen ülkelerin üyelik süreçlerini daha karmaşık hale getirmektedir. Batı Balkanlar bölgesi bu durumun en bariz örneğidir. Batı Balkan ülkeleri, kompleks prosedürler nedeniyle AB fonlarına erişme konusunda zorluk yaşamaktadırlar. Bir yandan, Çin'in Batı Balkan ülkelerine basit koşullarla kredi imkanı tanıması bölgedeki ülkelerin Çin'e yönelmelerine yol açmıştır. Diğer yandan, Çin'in bölgedeki bazı faaliyetleri AB normlarıyla çelişmektedir ve Çin'in bölgedeki politikaları, bölge ülkelerinin demokratikleşmeden ödün vermelerini destekleyerek AB'nin bölgedeki rolüne meydan okumaktadır. Bu tez çalışması, Batı Balkan ülkelerinden Karadağ'a odaklanarak AB'nin ve Çin'in bu ülkeye yönelik dış politikalarının birbiriyle etkileşimini analiz etmeye çalışmaktadır. Karadağ, iddialı Bar-Boljare otoyolunun inşası için 2014'de Çin ile kredi anlaşması imzalayarak Çin'e büyük ölçüde ekonomik olarak bağımlı hale gelmiştir. Çalışma, Karadağ'ın Çin'e yönelmesinin, ülkenin Avrupalılaşması ve AB'ye entegrasyonu açısından olumsuz bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
China's increasing penetration into Europe has further complicated accesssion processes of those countries aiming to be part of European Union (EU). The Western Balkans region is the most noticeable example of this situation. Western Balkan countries have experienced difficulties in accessing to EU funds due to complex procedures. On the one hand, China's offer of credit to Western Balkan states though simple conditions has directed regional countries to China. On the other hand, some activities of China in the region have contradicted with the EU norms and China's regional policies have challenged EU's role in the region through encouraging regional states to make concessions from democratization. By focusing on Montenegro among the Western Balkan states, this thesis study seeks to analyze the interaction among EU's and China's foreign policies towards this country. Montenegro has become economically dependent on China to a large extent after signing a credit deal with China to construct the ambitious Bar-Boljare highway project. The study puts forward that Montenegro's turning towards China has had a negative impact on its Europeanization and integration to the EU.