Temporomandibular eklem disfonksiyonlu hastalarda manuel terapi tekniklerinin ağrı, denge ve fonksiyonel durum üzerine anlık ve kısa süreli etkilerinin incelenmesi: Randomize kontrollü çalışma
Investigation of instant and short-term effects of manual therapy techniques on pain, balance and functional status in patients with temporomandibular joint dysfunction: A randomized controlled study
  1. Tez No: 814882
  2. Yazar: GİRAYHAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ASLAN TELCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çalışmamız Temporomandibular Eklem Disfonksiyonlu (TMED) bireylerde manuel terapi tekniklerinin ağrı, denge ve fonksiyonel durum üzerine anlık ve kısa süreli etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. TMED tanısı olan 50 hasta randomize olarak çalışma (ortalama yaş: 35,72 ± 14,09 yıl) ve kontrol (ortalama yaş: 30,12 ± 11,69 yıl) grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Çalışma grubundaki katılımcılara tek seans manuel terapi uygulamaları yapılmıştır. Bu gruptaki bireyler tedavi öncesi, tedaviden hemen sonra ve tedaviden bir hafta sonra değerlendirilmişlerdir. Kontrol grubundaki katılımcılara çalışma süresince herhangi bir tedavi uygulanmamıştır. Bu gruptaki bireyler bir hafta ara ile iki kez değerlendirilmişlerdir. Tüm bireylere temporamandibular eklem ve boyun bölgesi ağrı şiddeti (Görsel Analog Skalası) alt çene hareket kapasitesi (kaliper ve cetvel), fonksiyonel durum (Çenenin Fonksiyon Kısıtlanma Skalası), boyun özür durumu (Boyun Özür Göstergesi), servikal bölge eklem hareket açıklığı (universal gonyometre) ve denge (Tek Ayak Üzerinde Durma Testi) değerlendirmeleri yapılmıştır. Sonuçlarımız çalışma grubundaki bireylerde tedaviden hemen sonra ve tedaviden bir hafta sonra tedavi öncesine göre tüm parametrelerde anlamlı düzelme olduğunu göstermiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
Our study was carried out to examine the immediate and short-term effects of manual therapy techniques on pain, balance and functional status in individuals with Temporomandibular Joint Dysfunction (TMED). Fifty patients diagnosed with TMED were randomly divided into two groups as study (mean age: 35.72 ± 14.09 years) and control (mean age: 30.12 ± 11.69 years) groups. A single session of manual therapy was applied to the participants in the study group. Individuals in this group were evaluated before treatment, immediately after treatment, and one week after treatment. Participants in the control group did not receive any treatment during the study. Individuals in this group were evaluated twice with an interval of one week. Temporamandibular joint and neck pain severity (Visual Analog Scale), lower jaw range of motion (caliper and ruler), functional status (Jaw Function Restriction Scale), neck disability status (Neck Disability Indicator), cervical region joint range of motion (universal goniometer) and balance (One Leg Standing Test) were evaluated. Our results showed that there was a significant improvement in all parameters in the study group immediately after the treatment and one week after the treatment compared to the pre-treatment (p0.05).