The effect of US states' environmental policies on their own carbon emissions
ABD eyaletlerinin çevre politikalarının kendi karbon emisyonları üzerine etkisi
  1. Tez No: 814891
  2. Yazar: COLBY MATTHEW KENNEDY
  3. Danışmanlar: PROF. BEGÜM ÖZKAYNAK ORTAKÖYLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çeşitli vergiler, teşvikler ve yetkiler uygulayarak karbon emısyonları azaltmak, hem ülkelerin kendi hedefleri hem de uluslararası iklim anlaşmaları doğrultusunda politika yapıcıların uzun süredir olmuştur. Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'nde, hem komuta ve kontrol politikaları hem de piyasaya dayalı politikalar, farklı kombinasyonlarda ve farklı tasarım seçenekleriyle uygunlanmaktadır. Bu politikaların ayrı ayrı etkisini ve her bir yaklaşımın faydalarını anlamak, genel olarak etkili iklim politikaları tasarlamak ve uygulamak isteyen devletler için kritik öneme sahiptir. Bu tez, bu politikalardan üçünün--karbon piyasalarının, çevresel incelemenin ve yenilenebilir portföy standartlarının-etkisini, ABD özelinde incelemektedir. Amaç hem politikaların etkilerini karşılaştırmak, hem de her bir politikanın etkisini tüm politikaların toplam etkisinden daha iyi ayırmaktır. Bulgular, karbon piyasası planlarının düşük karbon ekonomisine geçisi hızlandırmada etkili olduğunu, yenilenebilir portföy standartlarının ve çevresel inceleme politikalarının ise etkili olmadığını ve hatta düşük karbon ekonomisine geçişi engelleyebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Reducing carbon emissions has been a longstanding goal of policy makers, who have implemented a variety of taxes, incentives, and mandates to achieve emissions reductions in line with their own goals as well as international climate agreements. In the United States, both command-and-control policies and market-based policies have been implemented in different combinations and with different design choices under different circumstances. Understanding the effect of these policies individually as well as the benefits of each approach generally is critical for states to design and implement effective climate policies. This thesis studies the effect of three of these policies; carbon markets, environmental review, and renewable portfolio standards together in order to both compare the effects of each policy as well as to better separate the effects of each policy from the total effect of all policies in the context of the United States. We find that carbon market schemes in the US are effective in accelerating the transition to a low carbon economy, while renewable portfolio standards and environmental review policies are not effective or may even be impairing the transition to a low carbon economy.