Demografik ve çevresel değişkenler açısından çelişik duygulu cinsiyetçilik: Banka çalışanları örneği
Ambivalent sexism in terms of demographic and environmental variables: The case of bank employees
- Tez No: 814949
- Danışmanlar: PROF. DR. ATILHAN NAKTİYOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı Erzurum ilinde bulunan kamu ve özel bankalarda görev yapan erkek ve kadın çalışanların çelişik duygulu cinsiyetçilik algıları ile demografik özellikler arasındaki ilişki hakkında bilgi edinmektir. Ayrıca çelişik duygulu cinsiyetçiliğin alt boyutlarını oluşturan düşmanca ve korumacı cinsiyetçilik demografik farklılıklar açısından incelenmiştir. Bu çalışma kavramsal çerçeve ve amprik çalışma olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Kavramsal çerçeve kısmında literatür araştırması yapılarak cinsiyetçilik, toplumsal cinsiyetçilik, çelişik duygulu cinsiyetçilik açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın amprik kısmında, Erzurum il merkezinde görev yapan 303 özel ve kamu banka çalışanına anket uygulanmıştır. Anketteki ifadeler çelişik duygulu cinsiyetçiliğe uygun hazırlanmıştır. Anket formunda düşmanca ve korumacı cinsiyetçiliği ölçen 11 er ifade ve demografik özelikleri belirlemeye yönelik 6 soru yer almaktadır. Sonuç olarak; çelişik duygulu cinsiyetçilik demografik özelliklerin bir kısmı ile bağlantı bulunurken bir kısmı ile bağlantı bulunamamıştır. Genel olarak cinsiyete göre değerlendirildiğinde, kadın çalışanların korumacı cinsiyetçiliğe daha ılımlı yaklaştığı ve düşmanca cinsiyetçiliğe karşı olumsuz tutum ve davranış sergiledikleri gözlemlenmiştir. Erkek çalışanların ise düşmanca cinsiyetçi tutum ve davranışları benimsedikleri fakat korumacı cinsiyetçiliğe karşı ılımlı oldukları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this dissertation, who worked in public and private banks in the Erzurum with sexism in contradictory emotional about the relationship between demographic characteristics of male and female employees to learn.In addition to that, it is aimed to conduct a separate demographic examination of hostile sexism and protectionist sexism, which constitute subdivisions of contradictory emotional sexism.This study consists of two parts, conceptual framework and application.Sexism, social sexism by conducting literature research in the conceptual framework section, contradictory emotional sexism has been tried to be explained. In the application part of the study, a questionnaire was applied to 303 private and public bank employees in the Erzurum. The survey questions have been prepared in accordance with contradictory emotional sexism. It consists of a total of 37 questions, including 11 questions about hostile sexism and 11 questions about protectionist sexism, 22 questions and 6 questions about demographic characteristics. Then it was analyzed by statistical methods suitable for the research questionnaire. As a result, while a connection was found with a certain part of the demographic characteristics with contradictory emotional sexism, a connection was not found with a certain part of them. In general, when demographic characteristics are evaluated according to gender, it has been observed that female employees approach protectionist sexism more moderately and exhibit negative attitudes and behaviors towards hostile sexism. It has been observed that male employees adopt hostile sexist attitudes and behaviors, but they are moderate against protectionist sexism.