Formal film analysis of the supernatural horror genre's cinematic conventions and techniques proper to the director James Wan through his Conjuring Universe
Conjuring Universe aracılığıyla yönetmen James Wan'a özgü doğaüstü korku türünün sinematik gelenekleri ve tekniklerinin resmi film analizi
- Tez No: 814950
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KAYA ÖZKARACALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Film ve Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Film ve Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
The supernatural horror film genre's popularity has always been unstable in the history of cinema due to the fact that it is dealing with scaring paranormal events and supernatural religious malefic figures such as the Devil, demons, ghosts or spirits and witches which can be difficult to reach a huge amount of audience in the world. However, this genre has gained more and more popularity in today's actual society with the Conjuring Universe of the post-modern director James Wan which is dealing with those supernatural malevolent creatures and even with exorcism ritual practice on them in order to survive from their evil manipulations. Although, these movie series were produced as entertainment films, it is interesting to analyze the artistical side of them. This paper provides guidelines for exploring the effective and repetitive visual film language and aesthetic features belonging to this supernatural horror movie series reflecting the director's specific filmmaking style. This thesis will focus on the formal film analysis of the supernatural horror genre's cinematic conventions and technique proper to the director James Wan through his Conjuring Universe by first introducing the emergence of the supernatural horror genre throughout the German Expressionism, the biography and the filmography of the director. Secondly, it will establish the formal analysis of his specific supernatural horror visual film language throughout its narrational structure with its protagonist and supernatural antagonist, mise-en-scène, cinematography, visual and finally sound editing proper to his cinematic conventions and techniques through his Conjuring Universe.
Özet (Çeviri)
Doğaüstü korku filmi türü korkutucu paranormal olayları, Şeytan, iblisler, hayaletler veya ruhlar ve cadılar gibi doğaüstü dini zararlı varlıkları konu alması nedeniyle sinema tarihinde her zaman istikrarsız bir popülariteye sahip olmuştur ve dünyada büyük bir izleyici kitlesine ulaşabilmek için her zaman zorlanmıştır. Halbuki, kötü niyetli yaratıklarla ve hatta onların şeytani manipülasyonlarından kurtulmak için üzerlerinde şeytan çıkarma ritüel konusunu ele alan post-modern yönetmen James Wan'ın Conjuring doğaüstü korku film serisi'iyle günümüz gerçek toplumunda giderek daha fazla popülerlik kazanıyor. Bu film serileri her ne kadar eğlence filmleri olarak üretilmiş olsalar da, sanatsal yönlerini incelemek önemlidir. Bu tez, yönetmenin kendine özgü film yapım tarzını yansıtan bu doğaüstü korku filmi serisine ait tekrarlayan ve etkili görsel film dilini ve estetik özelliklerini keşfetmeye yönelik yönergeler sunmaktadır. Öncellikle bu tez, doğaüstü korku türünün ortaya çıkışı, Alman Ekspresyonizmi ve yönetmenin biyografisi ve filmografisi odaklanacaktır. Daha sonrasındaysa, sadece Conjuring Universe'teki yönetmenin kendine özgü doğaüstü korku görsel filmi dilinin biçimsel analizini, hikâye, kahramanı ve doğaüstü karşıtı, mizansen, sinematografi, görsel ve ses kurugusu sinematik tekniklerine analizini içericektir.