Psychosocial determinants of low sexual desire in women: Empirical and qualitative multimodal study
Kadınlarda düşük cinsel isteğin psikososyal belirleyicileri: Ampirik ve nitel çok modlu çalışma
- Tez No: 814966
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN YALÇINKAYA ALKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Düşük cinsel isteğin (DCİ) gerçek insidansının ve risk faktörlerinin belirlenmesi kadın cinsel işlev bozukluklarını anlamak ve yeterli tedavi kaynaklarını sunmak için gereklidir. Sistematik inceleme ve meta-analizi içeren ilk çalışma, Ekim 2021'e kadar PsycArticles, Scopus, MEDLINE, Web of Science veritabanlarında ve referans listelerinde DCİ ve hipoaktif cinsel istek bozukluğu (HCİB) içeren makaleleri kapsamıştır. Düşük cinsel istek ve HCİB yaygınlığı sırasıyla %29 ve %12 olarak saptanmıştır. Altgrup analizlerinde kolay erişilebilir yöntemi kullanan araştırmaların olasılıklı örnekleme yöntemini kullananlardan daha yüksek bir HCİB yaygınlığı bildirdiği belirlenmiştir. Ancak, gruplar arasında kültürler arası ve ölçme yöntemi açısından bir fark saptanmamıştır. İkinci çalışmanın (nitel) amacı kadınların cinsel isteği nasıl anlamlandırdıkları, DCİ'nin nedenlerine ilişkin atıflarını, olası etkisini ve DCİ'ye yönelik yardım arama davranışını ele almaktı. İkinci çalşma DCİ bildiren 165 heteroseksüel kadının verilerini içermektedir. Analizler sonucunda“İffetini koru, görevini yap”,“Her şey onun kafasında değil”ve“Sorun yoksa telaş yok”olmak üzere üç ana tema belirmiştir. Bulgular DCİ'in nedenlerine ilişkin ilişkisel, kişisel ve sosyal faktörleri ortaya çıkarmıştır. Üçüncü çalışmada (nicel) ise ilişkisel ve cinsel faktörler ile cinsel istek ve cinsel sıkıntı arasındaki ilişkinin test edilmesi amaçlanmıştır. En az bir yıldır evli olan 741 kadına Haziran-Temmuz 2022 arasında Survey Monkey® platformu üzerinden çeşitli ölçekler uygulanmıştır. Sonuçlar evlilik süresi ve çocuk sahibi olmanın cinsel istek ile negatif, cinsel sıkıntı ile pozitif ilişkili olduğunu ortaya koydu. Çalışmaların genel bulguları kadınlarda DCİ'yi etkileyen faktörleri aydınlatabilir, yardım arama davranışının önündeki engelleri açıklayabilir ve HCİB'nin tedavisine ışık tutabilir.
Özet (Çeviri)
Determining the exact prevalence and identifying risk factors for low sexual desire (LSD) is essential to understand female sexual dysfunctions and provide adequate treatment resources. The first study, including systematic review and meta-analysis, encompassed research articles reporting women with LSD and hypoactive sexual desire disorder (HSDD) in PsycArticles, Scopus, MEDLINE, Web of Science databases, and reference lists until October 2021. The prevalence of LSD and HSDD was 29% and 12%, respectively. Studies using the convenience sampling method reported a higher prevalence of HSDD than those utilizing the probability sampling method. However, no differences existed between the assessment method and across cultures in LSD and HSDD. The objectives of the second study (qualitative) were to examine the meaning of sexual desire, understand the attributions made regarding the causes of LSD, investigate its effects on women, and explore help-seeking behavior. The survey included data from 165 heterosexual Turkish women who reported experiencing LSD. Through analysis, three major themes emerged:“Safeguard your chastity, do your duty,”“It is not all in her head,”and“No trouble, no fuss.”Findings revealed relational, personal, and social factors on the causes of LSD. The third study (quantitative) aimed to test the relationship between relational and sexual factors and sexual desire and distress. Seven hundred forty-one married Turkish women who had been in matrimony for at least one year were enrolled using the Survey Monkey® platform between June and July 2022. Various measures were used in the recruitment process. The results of the third study revealed a negative association between marriage length and having children with sexual desire while displaying a positive association with sexual distress. Overall findings may elucidate factors impacting LSD in women, explain barriers to help-seeking behavior, and cover advances in the treatment of distressing low desire.