Effect of different types of statins drugs on kidney function decline and proteinuria
Farklı tip statin ilaçların böbrek fonksiyon düşüşü ve proteinüri üzerindeki etkisi
- Tez No: 814965
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARAİPEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kontrast maddeler günümüzde tanı ve tedavi amaçlı işlemlerde yaygın olarak kullanılmaktadır ve bu maddelerin en önemli komplikasyonlarından biri de kontrast madde nefropatisi gelişmesidir. Kontrast madde kullanımından sonra gelişen böbrek yetmezliği, hemodiyaliz ihtiyacı, hastanede yatış süresinin uzaması, artan maliyet, artmış mortalite ve morbidite ile ilişkilidir. Koroner anjiyografi yapılan hastalar genellikle onları kontrast madde nefropatisinin gelişimine yatkın hale getiren komorbiditelere sahiptir. Günümüzde statin tedavisinin kardiyovasküler birincil ve ikincil korunmadaki etkinliği gösterilmiştir. Lipit düşürücü etkilerine ek olarak, vasküler yapı üzerinde antioksidan, antienflamatuar ve antitrombotik etkileri olan statinlerin, birkaç sınırlı retrospektif çalışmada kontrast madde nefropatisinin önlenmesinde rol oynadığına dair kanıtlar vardır. Bu çalışmanın amacı, primer glomerülonefritli hastalarda immünsüpresif tedaviye HMG CoA-redüktaz inhibitörü statinlerin eklenmesinin sadece immünsüpresif tedavi alanlara göre remisyona ek katkı sağlayıp sağlamadığını belirlemektir. Bu amaçla elektif koroner anjiyografi (CAG) planlanan hastalarda erken dönemde statinlerin böbrek fonksiyonları üzerine etkinliğini değerlendirmek için bir çalışma planlandı. Bağdat Eğitim Hastanesi'nde elektif koroner anjiyografi yapılması planlanan toplam 180 hasta çalışmaya dâhil edildi. Çalışmanın protokolü Bağdat Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu tarafından onaylandı. Statin tedavilerinin etkinliğini değerlendirmek amacıyla 180 hasta 3 grupta çalışmaya dahil edildi. En az 1 ay süreyle statin türevi ilaç kullanırken koroner anjiyografi yapılması planlanan hastalar statin tedavisine devam ederek“kronik statin grubu”(80 hasta) olarak çalışmaya alındı. Koroner anjiyogramları elektif olarak planlanan, statin kullanmayan ve düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) düzeyi 70 mg/dl'nin üzerinde olan hastalar sırasıyla kontrol grubuna (80 hasta) ve atorvastatin 40 mg/gün (20 hasta) grubuna dahil edildi. Atorvastatin grubundaki hastalara işlemden 3 gün önce 40 mg/gün atorvastatin tedavisine başlandı. Katılımcıların yaş ortalaması 59,8±9,7'dir. Yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, hipertansiyon, diyabet, sigara, ailede koroner arter hastalığı öyküsü, sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu, atriyal fibrilasyon varlığı, serebrovasküler olay öyküsü, anemi ve periferik arter hastalığı üç hasta grubu arasında karşılaştırıldı (p > 0.05). Gruplar arasında dislipidemi, geçirilmiş miyokard enfarktüsü, kalp yetmezliği, koroner bypass cerrahisi ve perkütan koroner girişim varlığında istatistiksel olarak anlamlı farklar (p>0.05) görüldü. Kronik statin kullananlarda dislipidemi, geçirilmiş miyokard enfarktüsü, kalp yetmezliği, perkütan koroner girişim ve CABG görülme olasılığı statin almayanlara göre daha fazlaydı (sırasıyla p0.05). Kronik statin kullananlarda atorvastatin kullananlara göre anlamlı derecede daha fazla dislipidemi insidansı (p=0.001) ve perkütan koroner girişim öyküsü (p=0.001) vardı. Çalışmaya sadece elektif koroner anjiyografi vakaları dâhil edildiğinden, statinlerin böbrek fonksiyonlarını korumadaki etkinliğinin bu hasta popülasyonu için geçerli olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Contrast agents are widely used in diagnostic and therapeutic procedures today, and one of the most important complications of these agents is the development of contrast agent nephropathy. Renal failure that develops after the use of contrast media is associated with the need for hemodialysis, prolonged hospitalization, increased cost, increased mortality, and morbidity. Patients undergoing coronary angiography often have co-morbidities that predispose them to the development of contrast media nephropathy. Today, the effectiveness of statin therapy in cardiovascular primary and secondary prevention has been demonstrated. In addition to their lipid-lowering effects, there is evidence that statins, which have antioxidant, anti-inflammatory, and antithrombotic effects on vascular structure, have a role in the prevention of contrast media nephropathy in a few limited retrospective studies. This study aimed to determine whether adding HMG CoA-reductase inhibitor statins to immunosuppressive therapy in patients with primary glomerulonephritis provides an additional contribution to remission compared to those receiving only immunosuppressive therapy. For this purpose, a study was planned to evaluate the efficacy of statins on renal functions in the early period in patients scheduled for elective coronary angiography (CAG). A total of 180 patients who were planned to undergo elective coronary angiography at Baghdad Teaching Hospital were included in the study. The protocol of the study was approved by Baghdad University Clinical Research Ethics Committee. In order to evaluate the effectiveness of statin treatments, 180 patients were included in the study in 3 groups. The patients who were planned to undergo coronary angiography while using statin derivative drugs for at least 1 month, continued their statin treatment and were included in the study as the“chronic statin group”(80 patients). The patients whose coronary angiograms were planned electively, who did not use statins, and whose low-density lipoprotein (LDL) level was above 70 mg/dL were included in the control group (80 patients) and atorvastatin 40 mg/day (20 patients) groups, respectively. The patients in the atorvastatin group were started on atorvastatin 40 mg/day 3 days before the procedure. The average age of the participants was 59.8±9.7. Age, sex, body mass index, hypertension, diabetes, smoking, family history of coronary artery disease, left ventricular ejection fraction, presence of atrial fibrillation, history of cerebrovascular accident, anemia, and peripheral artery disease were all comparable between the three patient groups (p > 0.05). Statistically significant differences (p>0.05) in the presence of dyslipidemia, prior myocardial infarction, heart failure, coronary bypass surgery, and percutaneous coronary intervention were seen between the groups. Chronic statin users were more likely to have dyslipidemia, previous myocardial infarction, heart failure, percutaneous coronary intervention and CABG compared to those not taking statins (p0.05). Chronic statin users had a significantly greater incidence of dyslipidemia (p=0.001) and history of percutaneous coronary intervention (p=0.001) than atorvastatin users. Since only elective coronary angiography cases were included in the study, it can be said that the efficacy of statins in preserving renal functions is valid for this patient population.