Assessment of the follicle stimulating hormone and anti-mullerian hormone in women with primary infertility
Primer kısırlığı olan kadınlarda folikül uyarıcı hormon ve anti-müllerian hormonun değerlendirilmesi
  1. Tez No: 814969
  2. Yazar: MARYAM FALAH ABDULHASAN ALFARSHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARAİPEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kısırlık, erkek veya kadın üreme sistemini etkileyebilen tıbbi bir hastalıktır. Cinsel kısırlığın tıbbi tanımı, bir yıl veya daha uzun süre düzenli, korunmasız cinsel ilişkiden sonra çocuk sahibi olamamaktır. Ayrıca kısırlık, hastanın sağlığıyla ilgili sorunların yanı sıra psikolojik, fiziksel, zihinsel ve ruhsal sorunlar yaşamasına neden olabilen klinik bir durumdur. Bu tıbbi rahatsızlığı benzersiz kılan, özellikle Iraklı kadınlarda sadece hastayı değil, hastanın eşini de benzersiz bir şekilde etkilemesidir. Araştırmalar, tüm kadın kısırlıklarının %25'inin yumurtlama problemlerinden kaynaklandığını göstermektedir. Anti-Müllerian hormon (AMH) ve folikül uyarıcı hormon (FSH), folikül gelişiminin farklı aşamalarında yumurtalık rezervini öngören iki farklı hormondur. AMH ölçümleri ilkel pre-antral folikül havuzundan sonraki durumu gösterirken, FSH seviyeleri ise antral ve post-antral foliküllerin gelişimini gösterir. Araştırmanın amacı, AMH ve FSH hormonları ile toplam kolesterol (TC), trigliseritler (TG), yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL), düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) ve çok düşük yoğunluklu lipoprotein (VLDL) gibi diğer belirteçler ve yaşla olan korelasyon derecesini test etmenin yanı sıra Irak'taki kısır kadınlarda AMH ve FSH'yi değerlendirmektir. Bu karşılaştırmalı vaka-kontrol çalışmasına katılmayı kabul eden 160 kadından, kontrol grubu olarak 80 doğurgan ve hasta grubu olarak 80 kısır kadından, Irak'taki Bağdat hastanelerinden birinde bir anket uygulandıktan ve bilgilendirilmiş onam alındıktan sonra kan örnekleri toplandı. Bu çalışma Eylül 2022 - Şubat 2023 tarihleri arasında yapılmıştır. AMH ve FSH ELISA tekniği ile ölçülmüştür ve TC, TG, HDL, LDL ve VLDL ölçümleri için Mindray biyokimya analizörü kullanılmıştır. Sonuçlar, FSH düzeylerinin kadın hastalarda kontrol kadınlarına göre daha yüksek olduğunu (p-değeri
Özet (Çeviri)
Infertility is a medical disorder that can affect either the male or female reproductive system. The medical definition of sexual infertility is the failure to conceive following regular, unprotected sexual intercourse for a year or longer. In addition, infertility is a clinical condition that can cause the patient to suffer from psychological, physical, mental, and spiritual issues in addition to those associated with their health. What makes this medical ailment unique is that it affects not just the patient but also the patient's spouse in a unique way, especially in Iraqi women. Studies show that 25% of all female infertility is caused by ovulation problems. Anti-Müllerian hormone (AMH) and follicle-stimulating hormone (FSH) are two different hormones that predict ovarian reserve at different stages of follicle development. AMH measurements indicate the state after the primordial pre-antral follicle pool, whereas FSH levels indicate the development of antral and post-antral follicles. The aim of the research is to evaluate AMH and FSH in infertile women in Iraq, in addition to testing the degree of correlation between AMH and FSH hormones and with other markers such as total cholesterol (TC), triglycerides (TG), high-density lipoprotein (HDL), low-density lipoprotein (LDL), and very low-density lipoprotein (VLDL) and with age. Blood samples were collected from 160 women who consented to participate in this comparative case-control study, 80 fertile as a control group and 80 infertile women as a patient group after administering a questionnaire and obtaining informed consent at one of Baghdad hospitals, in Iraq. This study was conducted from September 2022 to February 2023. AMH and FSH were measured the ELISA technique and the Mindray biochemistry analyzer was used for TC, TG, HDL, LDL, and VLDL measurements. The results indicated that FSH levels were higher (p-value