Polikistik over sendromunun dört farklı fenotipinde yer alan kadınlarda serum kisspeptin düzeylerinin ve bunların hormonal ve metabolik parametreler ile ilişkisinin araştırılması: Bir prospektif çalışma
The investigation of serum kisspeptin levels in women with four different phenotypes of polycystic ovary syndrome and their relationship with hormonal and metabolic parameters: A prospective study
  1. Tez No: 915573
  2. Yazar: NİHAL KABOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR TURGUT, DOÇ. DR. MERYEM HOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada Polikistik over sendromunun dört farklı fenotipinde yer alan kadınlarda serum kisspeptin düzeylerinin ve bunların hormonal ve metabolik parametreler ile ilişkinin araştırılması amaçlandı. Bu tez çalışmasında hasta grubu Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi kadın hastalıkları ve doğum polkliniğine başvuran, 18-45 yaş arasındaki, 18 sağlıklı kontrol, 50 yeni PKOS tanılı hasta olmak üzere toplam 68 hasta dahil edildi. PKOS tanısı konulan 50 hasta; 2012 yılında NIH tarafından düzenlenen çalıştaya göre belirlenen kriterlere göre fenotipik gruplara ayrılarak, beş ayrı grup oluşturuldu. Fenotip A(n=16), Fenotip b(n=7) Fenotip C(n=14) Fenotip D(n=13) PKOS tanısı, revize edilmiş Rotterdam kriterlerine göre kondu. Jinekolojik muayene esnasında transvajinal ultrason ile antral folikül sayımı yapıldı. Antropometrik ve klinik parametrelerden beden kitle indeksi (BMI), menstrüel siklus uzunluğu ve menstrüel period süresi kaydedildi. Katılımcılardan mensin 2-3. günlerinde, uzun gece açlığını takiben sabah saat 8:00 -10:00 'da periferik venöz kan örneği alınarak açlık kan şekeri, açlık insülin, total kolesterol, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL), yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL), trigliserid, glikolize hemoglobin (HbA1C), homeostasis model assesment insülin resistance (HOMA-IR) değerleri; hormonal parametrelerden anti-mülleryan hormon (AMH), total testosteron, serbest testosteron, folikül stimüle edici hormon (FSH), lüteinizan hormon (LH), estradiol, dehidroepiandrostenedion sülfat (DHEAS), 17- hidroksiprogesteron (17-OH progesteron), prolaktin, tiroid stimülan hormon (TSH), serbest T4, kisspeptin düzeyleri ve hemogram çalışıldı. Hemogram sonucunda inflamatuar belirteçlerden eritrosit dağılım genişliği (RDW), mean platelet volume (MPV), nötrofil, lenfosit, monosit, platelet düzeyleri değerlendirildi. Hastaların hirsutizm belirtileri, Ferriman-Gallwey skorlama sistemi kullanılarak hesaplandı..HOMA-IR değerleri hesaplandı. Sonuçlar beş grup arasında karşılaştırıldı. Kisspeptin değeri ile total testosteron (r=-0,260, p0.05) ve LH'nin (β=-0.198, t=-1.628, p>0.05) kisspeptin üzerinde anlamlı yordayıcılar olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the serum kisspeptin levels in women with four different phenotypes of Polycystic Ovary Syndrome (PCOS) and their relationship with hormonal and metabolic parameters. The patient group in this thesis consisted of a total of 68 participants, including 18 healthy controls and 50 newly diagnosed PCOS patients aged between 18-45 years, who were admitted to the gynecology and obstetrics policlinic of Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital. The 50 PCOS patients were divided into five phenotypic groups according to the criteria determined in the workshop organized by NIH in 2012. Phenotype A (n=16), Phenotype B (n=7), Phenotype C (n=14), and Phenotype D (n=13). The diagnosis of PCOS was made based on the revised Rotterdam criteria. During the gynecological examination, antral follicle count was performed using transvaginal ultrasonography. Anthropometric and clinical parameters such as body mass index (BMI), menstrual cycle length, and menstrual period duration were recorded. On the 2nd or 3rd day of menstruation, fasting peripheral venous blood samples were taken between 8:00 and 10:00 a.m. after overnight fasting to analyze fasting glucose, fasting insulin, total cholesterol, low-density lipoprotein (LDL), high-density lipoprotein (HDL), triglycerides, glycated hemoglobin (HbA1C), and Homeostasis Model Assessment-Insulin Resistance (HOMA-IR). Hormonal parameters such as anti-Müllerian hormone (AMH), total testosterone, free testosterone, follicle-stimulating hormone (FSH), luteinizing hormone (LH), estradiol, dehydroepiandrosterone sulfate (DHEAS), 17-hydroxyprogesterone (17-OH progesterone), androstenedione, prolactin, thyroid-stimulating hormone (TSH), free T4, kisspeptin levels, and complete blood counts were also analyzed. Inflammatory markers such as red cell distribution width (RDW), mean platelet volume (MPV), neutrophils, lymphocytes, monocytes, and platelets were assessed. Patients were evaluated for hirsutism using the Ferriman-Gallwey Scoring System (FGS), and HOMA-IR values were calculated. Results were compared among the five groups. A low-level negative correlation was found between kisspeptin levels and total testosterone (r=-0.260, p0.05) and LH (β=-0.198, t=-1.628, p>0.05) were not found to be significant predictors of kisspeptin.