Polikistik over sendromu'nda over morfolojisinin insülin direnci ile ilişkisinin araştırılması
The relationship between ovarian morphology and insulin resistance in polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 796537
  2. Yazar: İREM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİSUN VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve Amaç: Polikistik over sendromu hastalarında insülin direnci olan ve olmayan olgularda over morfolojisindeki değişimin; klinik, biyokimyasal ve hormonal özelliklerle olan ilişkisini, insülin direncinin bu parametrelere etkisini ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Prospektif gözlemsel olan bu çalışma 18-45 yaşları arasındaki insülin direnci olan (n=32) ve olmayan (n=32) PKOS'lu kadınla gerçekleştirildi. Ultrasonografiyle over morfolojisi değerlendirildi (antral folikül sayısı, periferik folikül dizilimi (PFD), over alanı, stromal alan, over volümü, stromal volüm ve kapsül kalınlığı). Hastaların 3.gün folikül stimülan hormon (FSH), luteinizan hormon (LH), estradiol, dehidroepiandrosteron sülfat (DHEAS), serbest testosteron, total testosteron ve Anti-Müllerien hormon (AMH) değerleri kaydedildi. Hastaların vücut kitle indeksi (VKİ), bel/kalça çevresi, hirşutizm, Ferriman Gallwey skoruyla akne gibi karakteristik özellikleri değerlendirildi. HOMA-IR 2,5 ve üzerindeyse insülin direnci var olarak kabul edildi. Bulgular: VKİ, bel çevresi, kalça çevresiyle FGS'de insülin rezistansı olan grupta olmayana kıyasla istatistiksel olarak anlamlı bir artış bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to determine the relationship between the changes in ovarian morphology and clinical, biochemical and hormonal characteristics in polycystic ovary syndrome (PCOS) patients with and without insulin resistance and the effect of insulin resistance on these parameters. Materials and Methods: This prospective observational study was conducted on 64 PCOS women with (n=32) and without (n=32) insulin resistance aged 18-45 years. Ovarian morphology was evaluated by ultrasonography (antral follicle count, peripheral follicle alignment (PFA), ovarian area, stromal area, ovarian volume, stromal volume and capsule thickness). Day 3 Follicle stimulating hormone (FSH), luteinizing hormone (LH), estradiol, dehydroepiandrosterone sulfate (DHEAS), free testosterone, total testosterone and Anti-Müllerian hormone (AMH) values were recorded. Body mass index (BMI), waist/hip circumference, hirsutism, Ferriman Gallwey score (FGS) and acne were evaluated. Insulin resistance was considered to be present if HOMA-IR was 2,5 and above. Results: BMI, waist circumference, hip circumference and FGS showed a statistically significant increase in the insulin resistant group compared to the non-insulin resistant group (p0.05).