Sirkadyen ritmin farede uterus üzerindeki etkisinin hippo sinyal yolağı üzerinden gösterilmesi
Demonstrating the effect of circadian RHYTHM on the uterus of the mouse via the hippo signaling pathway
- Tez No: 814985
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN YABA UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Sirkadiyen ritim, insanlar da dahil olmak üzere tüm memelilerde birçok fizyolojik fonksiyonu koordine etmektedir. Dişi üreme sistemi, merkezi sirkadyen sistem tarafından düzenlenir. Yapılan araştırmalar ile sirkadiyen ritim genlerinin senkronizasyonunun üreme başarısı için kritik olduğu, ışık ve karanlık döngüsünde meydana gelen herhangi bir bozulmanın annenin uyku düzenini, embriyo gelişiminin erken aşamalarını, fetüsün gelişimini olumsuz olarak etkileyebileceği gösterilmiştir. Biz tez çalışmamızda, sirkadiyen ritim ile uterus arasındaki ilişkinin Hippo sinyal yolağı ve telomeraz aktivitesi ile bağlantılı olabileceğini hipotez ettik. Buradan yola çıkarak, sirkadiyen ritmin bozulduğu hayvanların uteruslarında Hippo sinyal yolağı bileşenleri ve mTERT ekspresyonunu göstermeyi amaçladık. Çalışmamızda, toplam 20 adet BalbC türü 6-8 haftalık dişi fare kullanarak iki grup oluşturduk (n=10). Kontrol grubu fareler bir hafta boyunca 12:12 saat aydınlık/karanlık döngüsünde, deney grubu fareler bir hafta boyunca 12:12 saat aydınlık/aydınlık döngüsünde tutularak sirkadyen ritmin bozulması sağlanmıştır. Bir haftalık deney süresinin sonunda fareler diseke edilerek uterus dokuları izole edildi. Deneklerin sağ uterus boynuzu morfolojik analiz ve immünofloresan boyama yapmak üzere doku takibi için fiksatif içerisine alınırken, sol uterus dokusu kantitatif gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (qRT-PZR) yönteminde kullanılmak üzere izole edildi. İmmünofloresan yöntemi ile PER2, YAP1, TEAD4 ve mTERT lokalizasyonu belirlenirken, qRT-PCR yöntemi ile YAP1, TEAD4 ve mTERT ekspresyonları ile sirkadiyen ritim genleri BMAL1, CLOCK, PER2 ve CRY'in ekspresyonları mRNA düzeyinde gösterildi. Gruplar arasındaki tüm değerlendirmeler, ImageJ ve GraphPad programları kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
The circadian rhythm coordinates many physiological functions in all mammals, including humans. The female reproductive system is regulated by the central circadian system. Studies have shown that the synchronization of circadian rhythm genes is critical for reproductive functions, and that any disruption in the light and dark cycle may adversely affect the mother's sleep pattern, early embryonic development, and the development of the fetus. In our thesis, we hypothesized that the relationship between the circadian rhythm and the uterus may be related to the Hippo signaling pathway and telomerase activity. Therefore, we aimed to show the Hippo signaling pathway components and mTERT expression in the uterus of animals with impaired circadian rhythm. In our study, we created two groups (n=10) using a total of 20 BalbC 6-8 weeks old female mice. In the control group, mouse caged on a 12:12 hour light/dark cycle for one week. In the experimental group mice, the circadian rhythm was disrupted by keeping the mice on a 12:12 hour light/light cycle for one week. At the end of the one-week experimental period, mice were dissected and uterine tissues were isolated. While the right uterine horn of the uterus was placed in fixative for tissue processing for morphological analysis and immunofluorescence staining, the left uterus tissue was isolated for use in quantitative real-time polymerase chain reaction (qRT-PCR). While PER2, YAP1, TEAD4 and mTERT localization were determined by immunofluorescence method, YAP1, TEAD4 and mTERT expressions and circadian rhythm genes BMAL1, CLOCK, PER2 and CRY were detected at mRNA level by qRT-PCR. All the comparisions between groups were performed using ImageJ and GraphPad programs.