Fare over kanser hücrelerinde karboplatin ve paklitaksel'in sirkadiyen ritme bağlı olarak İn Vitro ve İn Vivo etkilerinin belirlenmesi
Determination of In Vitro and In Vivo effects of carboplatin and paclitaxel in mouse ovarian cancer cells in relation to circadian rhythm
  1. Tez No: 959690
  2. Yazar: YAĞMUR SOYKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİYE SEDA YAR SAĞLAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Over kanseri, kadınlarda jinekolojik kanserlere bağlı ölümlerin ikinci sık nedenidir. Sıklıkla geç dönemde belirti verdiği için hastaların %70-80'i ileri evrede yakalanmaktadır. Over kanseri tedavisinin temel bileşenleri sitoredüktif cerrahi ve adjuvan kemoterapidir. Cerrahi ve adjuvan kemoterapiye rağmen, erken evre hastalıklarda vakaların yaklaşık %25'inde, daha ileri evrelerde ise %80'den fazlasında nüks görülmektedir. Over kanseri kemoterapisi için birinci basamak tedavi platin ve taksan kombinasyonudur. Sirkadiyen ritim, bedensel işlevlerin 24 saatlik uyku uyanıklık döngü süreciyle uyumlu olduğu ve sirkadiyen saat proteini/geni tarafından kontrol edildiği doğal bir biyolojik süreçtir. Sirkadiyen ritim, beyinin ön hipotalamusunda bulunan suprakiazmatik çekirdek (SCN) tarafından kontrol edilen biyolojik saattir. Hücre döngüsü, DNA hasarına cevap ve tümör baskılanması gibi önemli biyolojik yolaklar sirkadiyen ritmin kontrolü altındadır. Kemoterapötik ajanlar, hem sağlıklı hem de kanser hücrelerinde DNA hasarına yol açarak, DNA onarım mekanizmalarının aktive olmasına neden olur. Kronoterapi ise bireyin sirkadiyen ritmine göre belirli zaman aralıklarında uygulanan bir terapi türüdür. Amaç en az yan etkiyle maksimum yanıt elde etmektir. Bu tez çalışmasında amacımız sirkadiyen ritme göre farklı zaman dilimlerinde karboplatin ve paklitaksel uygulamasının hücre ölümünü arttırıcı etkisini fare over kanser hücrelerinde (ID8) in vitro ve fare ID8 hücreleriyle oluşturulacak olan deneysel over kanser modelinde in vivo şartlarda oluşup oluşmadığını belirlemektir. Sonuç olarak over kanseri tedavisinde karboplatin'in paklitaksel uygulamasına kıyasla daha etkin olduğu, bu etkinin sirkadiyen ritm gözetilerek yapılan uygulamada daha belirgin gözlendiği dikkati çekmiştir. Her iki ajanın birlikte uygulandığı gruplarda ise sirkadiyen ritm uygulamasının, göz ardı edilen gruba karşın çok etkili olmadığı, sirkadiyen ritm gözetilerek yapılan ikili tedavide paklitaksel baskın etkinin gözlendiği dikkati çekmiştir. Bu bulgular ışığında yapılan çalışmada en etkili uygulamanın sirkadiyen ritm gözetilerek karboplatin tedavisi olduğu kanısına varılmıştır. Bu nedenle sirkadiyen ritim, tedavi etkinliği artırmak ve istenmeyen yan etkileri azaltmak açısından dikkate alınmalıdır. Bu bulgular, kanser tedavisinde bireyselleştirilmiş ve zamanlama odaklı yaklaşımların geliştirilmesi için bir temel oluşturulabilir.
Özet (Çeviri)
Ovarian cancer is the second most common cause of death among gynecological cancers in women. Due to its asymptomatic nature in the early stages, 70-80% of patients are diagnosed at an advanced stage of the disease. The primary modalities for treating ovarian cancer include cytoreductive surgery and adjuvant chemotherapy. Notably, despite the implementation of surgical interventions and adjuvant chemotherapy, recurrence rates remain approximately 25% for early-stage cases and exceed 80% consisting of a combination of platinum-based agents and taxanes. Circadian rhythm is a natural biological process that synchronizes physiological functions with the 24-hour sleep-wake cycle, regulated by circadian clock proteins and genes. The circadian rhythm functions as a biological clock, governed by the suprachiasmatic nucleus (SCN), which is located in the anterior hypothalamus. Critical biological pathways such as the cell cycle, DNA damage response, and tumor suppression are regulated by circadian timing. Chemotherapeutic agents induce DNA damage in both healthy and cancerous cells, thereby triggering the activation of DNA repair mechanisms. Chronotherapy emerges as an innovative approach that involves administering treatment at specific intervals, aligned with an individual's circadian rhythm, to maximize therapeutic efficacy while minimizing adverse effects. In this thesis, our aim is to demonstrate the effect of carboplatin and paclitaxel administration at different time points according to the circadian rhythm to increase cell death in mouse ovarian cancer cells (ID8) in vitro and in vivo conditions in an experimental ovarian cancer model to be established with mouse ID8 cells. Results indicated that carboplatin was more effective than paclitaxel in the treatment of ovarian cancer, with this efficacy being further enhanced when the circadian rhythm was respected. In groups receiving both chemotherapeutic agents concurrently, the application of the circadian rhythm demonstrated limited effectiveness compared to groups where the circadian rhythm was not accounted for. Furthermore, paclitaxel exhibited a dominant effect in the dual treatment approach, considering the circadian rhythm. Based on these findings, it can be concluded that the most effective therapeutic strategy, within the context of this study, involved the administration of carboplatin while adhering the circadian rhythm. Therefore, it is imperative to consider circadian rhythms to enhance treatment efficacy and reduce adverse effects. These findings may inform the development of personalized and time-sensitive strategies in oncological treatment.