Mapping of Muğla city center soil characteristics based on data and geotechnical report evaluations
Muğla ili kent merkezi zemin özelliklerinin, veri ve geoteknik rapor değerlendirmelerine bağlı haritalandırılması
  1. Tez No: 814995
  2. Yazar: EDA TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET RİFAT KAHYAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yeniden yapılacak, değiştirilecek, büyütülecek resmi ve özel tüm bina türü yapıların temellerinin tasarımı için gerekli genel ve özel kuralları belirleyen Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY-2018) 2019 yılında yürürlüğe girmiştir. İnşaat alanı zemin koşullarının tanımlanması, yapısal tasarım için gerekli geoteknik parametrelerin belirlenmesi için hazırlanacak Zemin ve Temel Etüd Raporlarının, zemin araştırmaları sonuçlarının sunulacağı Veri Raporu'ndan ve tasarıma yönelik olarak hazırlanacak Geoteknik Rapor'dan oluşacağı belirtilmiştir. Bu çalışmada, öncelikle TBDY-2018'e göre Geoteknik Raporların nasıl yazılması gerektiği, Geoteknik rapor yazılırken veri raporu ve statik raporun hangi kısımlarından yararlanılması gerektiği, hangi bilgilerin aranması ve belirlenen eksiklerin nasıl tamamlanması gerektiği değerlendirilmiştir. Muğla ili kent merkezi için hazırlanmış birçok Veri Raporu ve Geoteknik Raporu temin edilmiş, gerekli incelemelerden geçen toplam 130 mevcut rapor düzenlenerek tablo haline getirilmiştir. Arşivlenen geoteknik araştırmalarını oluşturan saha ve laboratuvar çalışmaları incelenmiş, bir bütün olarak yorumlanarak Muğla İli Kent Merkezi zemin özelliklerini içeren geoteknik haritaların oluşturulması amaçlanmıştır. Bununla birlikte bölgede yeni hazırlanacak Geoteknik Raporların sonuç kısımları için ön değerlendirme yapabilme olanağı sunulması hedeflenmiştir. Geoteknik haritalarının hazırlanması için Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) kullanılmıştır. İnşaat sahası hakkında bilgiler, yapı hakkında bilgiler, bölge depremselliği, zemin fiziksel özellikleri, zemin sınıfı, ilk 30m zemin kayma dalgası hızı (VS30), zemin kayma mukavemeti parametreleri, oturma parametreleri, standart penetrasyon testi vuruş sayıları (SPT-N), yeraltı su seviyesi, izin verilebilir taşıma kapasitesi, zemin yatak katsayısı gibi parametreler birlikte değerlendirilerek, Muğla ili kent merkezi zemin özelliklerinin haritalandırılması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Turkish Building Earthquake Code (TBDY-2018), which determines the general and specific rules necessary for the design of the foundations of all types of buildings that will be rebuilt, modified, and expanded, both publicly and privately, was put into effect in 2019. It is stated that the Soil and Foundation Investigation Reports, which will define the soil conditions of the construction site and determine the geotechnical parameters required for structural design, will consist of a Data Report presenting the results of soil investigations and a Geotechnical Report prepared for design purposes. In this study, firstly, how Geotechnical Reports should be written according to TBDY-2018, which parts of the Data Report and Static Report should be used when writing the Geotechnical report, what information should be sought, and how the identified deficiencies should be completed were evaluated. Many Data Reports and Geotechnical Reports prepared for the city center of Muğla province were obtained, and a total of 130 existing reports were arranged and presented in a table after necessary examinations. Field and laboratory studies that make up the archived geotechnical investigations were examined, and it was aimed to create geotechnical maps containing the soil properties of Muğla City Center by interpreting them as a whole. In addition, it was aimed to provide the possibility of preliminary evaluation for the result sections of the newly prepared Geotechnical Reports in the region. Geographic Information Systems (GIS) were used to create geotechnical maps. Parameters such as information about the construction site, information about the structure, regional seismicity, soil physical properties, soil classification, initial 30m soil shear wave velocity (VS30), soil shear strength parameters, settlement parameters, standard penetration test blow counts (SPT-N), groundwater level, allowable bearing capacity, and coefficient of subgrade reaction were evaluated together, and the soil properties of Muğla City Center were mapped.