Net sıfır emisyon hedefine doğru: Türkiye'deki ulaştırma sektörünün elektrik arzına göre uzun dönemli enerji modellemesi
Towards net zero emissions target: Long-term energy modelling according to electricity supply of the transport industry in Türkiye
  1. Tez No: 814994
  2. Yazar: ONUR DÖNMEZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI HASAN ÖRKCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Ulaştırma sektörü sera gazı emisyonlarını azaltma potansiyeline sahip en önemli sektörlerden biridir. 2053 net sıfır emisyon hedefi için önemli bir girdi olacak elektrifikasyonun ulaştırma sektörü için ana strateji haline gelmesi beklenmektedir. Bu nedenle bu çalışmada ulaştırma sektörü için tasarlanan emisyon azaltım politikalarının net sıfır emisyon hedefi için nasıl bir rol oynayabileceğinin analizi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda mevcut politikalar ve iddialı emisyon azaltım politikaları dikkate alınarak çeşitli senaryolar hazırlanmıştır. Bu senaryolar Türkiye Enerji Sistemi Modeli temelinde tasarlanan Türkiye Ulaştırma Sektörü Enerji Modeli ile analiz edilmiştir. Buna göre CO2 standartları ve teknoloji kısıtlamaları gibi düşük karbon politikalarının zamanlaması ile ulaşım tercihlerindeki davranış değişikliği politikalarının Türkiye'nin net sıfır emisyon hedefine oldukça önemli katkı sağlayacağı sonucuna varılmıştır. Bununla beraber ulaşım sektöründe artan elektrifikasyon ile oluşan elektrik talebi de modelin arz modülünde optimize edilmiştir. Buna göre de ulaşım sektörünün elektrik arzına getireceği ek kurulu güç ihtiyacı ve yatırım maliyeti ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The transport sector is one of the most important sectors with the potential to reduce greenhouse gas emissions. Electrification, which will be an important input for the 2053 net zero emission target, is expected to become the main strategy for the transport sector. Therefore, it is aimed to analyze how the emission reduction policies designed for the transport sector can play a role in achieving the net zero emission target in this study. For this purpose, various scenarios have been prepared by taking into account current policies and ambitious emission reduction policies. These scenarios were analyzed with the Türkiye Transport Sector Energy Model, which was designed on the basis of the Türkiye Energy System Model. Accordingly, it was concluded that the timing of low-carbon policies such as CO2 standards and technology restrictions, as well as behavioral change policies in transport preferences, will contribute significantly to the net zero emission target of Türkiye. In addition, the electricity demand occured by the increasing electrification in the transport sector has been optimized in the supply module of the model. Accordingly, the additional installed power requirement and investment cost that the transport sector will bring to the electricity supply have been revealed.