Magmatic-hydrothermal evolution and geological framework of the Kirazli epithermal Au and porphyry Cu deposits, Biga Peninsula, Turkey
Kirazlı (Biga Yarımadası, Türkiye) epitermal altın ve porfiri bakır yataklarının magmatik-hidrotermak evrimi ve jeolojik yapısı
  1. Tez No: 815016
  2. Yazar: ALİ ALUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY KUŞCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
The Biga Peninsula, located in northwestern Turkey, is a sector of the Tethyan Metallogenic Belt (TMB), which stretch out from Europe to Iran. The peninsula hosts numerous epithermal Au–Ag deposits including high-(HS), low-(LS), and intermediate-sulfidation (IS) styles, porphyry Au–Cu–Mo, and base-metal skarn systems. Cenozoic calc-alkaline magmatism, spanning 52 to 18 Ma, shaped the deposits, which are associated with collisional and post-collisional tectonic regimes. Our knowledge about the magmatic-hydrothermal history and ore formation of this region is still fragmentary, particularly district-scale characteristics. Although recent scientific studies and exploration activities of the mineral industry have revealed the ore-forming potential of the region on a large scale, not much detailed data are available on a district scale for a better understanding of the magmatic-hydrothermal evolution of the area. Moreover, these deposits cluster in a narrow area and show a spatial-temporal relationship. This thesis focuses on the Kirazlı district, which exhibits, in many ways, the common spatial-temporal relationship and overprinting features of mineral deposits found throughout the peninsula. The Kirazlı district is located at the center of the Biga Peninsula and hosts HS epithermal Au-Ag deposit and porphyry Cu mineralization with unclear temporal relationships. The purpose of this thesis is to reconstruct the magmatic-hydrothermal evolution of the Kirazlı district on the basis of field studies and micro-/macro scale observations combined with new analytical data acquired during this study. The new analytical data include (1) the LA-ICP-MS zircon U-Pb ages, and (2) lithogeochemistry of magmatic host rocks, (3) 40Ar/39Ar muscovite ages, (4) K-Ar illite ages, (5) Re-Os molybdenite ages, (5) automated mineral identification (QEMSCAN) and short wavelength infrared (SWIR) reflectance spectroscopy, (6) stable isotope (S-O-H) values of alteration and ore minerals, (7) fluid inclusion petrography and microthermometric data, (8) whole-rock Sr-Nd isotopic data. This multidisciplinary approach has allowed the understanding of the temporal association between the HS epithermal Au-Ag deposit and the porphyry Cu event together with the Eocene to Oligocene magmatic-hydrothermal evolution of the Kirazlı district (Chapter 1). Alteration mapping with the help of short wavelength infrared (SWIR) reflectance spectroscopy helped to identify the types and spatial distribution of the hydrothermal alteration to understand the alteration-mineralization processes at the Kirazlı district (Chapter 2). The ore-bearing fluid characteristics and source of materials for a better understanding of the evolution of hydrothermal alteration and mineralization were identified (Chapter 3). The final part of the thesis focuses on the magmatic source of host rocks in the Kirazlı district. This chapter presents a set of Sr-Nd isotope data of the magmatic rocks identified by the integrated automated mineralogy and petrography system (Chapter 4).
Özet (Çeviri)
Türkiye'nin kuzeybatısında yer alan Biga Yarımadası, Avrupa'dan İran'a kadar uzanan Tetis Metalojenik Kuşağı'nın (TMB) bir bölümüdür. Yarımada, yüksek (HS), düşük (LS) ve ortaç sülfidasyon (IS) epitermal Au-Ag, porfiri Au-Cu-Mo ve baz-metal skarn sistemleri dahil olmak üzere çok sayıda maden yatağına ev sahipliği yapmaktadır. Çarpışma ve çarpışma sonrası tektonik rejimlerle ilişkili olan yataklar, 52 ila 18 Ma'yı kapsayan Senozoyik kalk-alkalin magmatizması ile ilişkilidir. Bu bölgenin magmatik-hidrotermal geçmişi ve cevher oluşumu hakkındaki bilgilerimiz, özellikle bölge ölçeğindeki özellikler olmak üzere, hala bölük pörçüktür. Son bilimsel çalışmalar ve maden endüstrisinin arama faaliyetleri bölgenin cevher oluşturma potansiyelini büyük ölçekte ortaya çıkarmış olsa da, bölgenin magmatik-hidrotermal evrimini daha iyi anlamak için bölgesel ölçekte çok fazla ayrıntılı veri mevcut değildir. Dahası, bu yataklar dar bir alanda kümelenmekte ve mekânsal-zamansal bir ilişki göstermektedir. Bu tez, birçok yönden Biga yarımadası genelinde bulunan maden yataklarının ortak mekân-zaman ilişkisini ve üst üste oluşum özelliklerini sergileyen Kirazlı bölgesine odaklanmaktadır. Kirazlı bölgesi, Biga Yarımadası'nın merkezinde yer almakta ve zamansal ilişkileri net olmayan yüksek sülfidasyon epitermal Au-Ag yatağına ve porfiri Cu mineralizasyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Bu tezin amacı, Kirazlı bölgesinin magmatik-hidrotermal evrimini, bu çalışma sırasında elde edilen yeni analitik verilerle birlikte saha çalışmaları ve mikro/makro ölçekli gözlemlere dayanarak yeniden yapılandırmaktır. Yeni analitik veriler arasında (1) LA-ICP-MS zirkon U-Pb yaşları ve (2) magmatik ana kayaçların litojeokimyası, (3) 40Ar/39Ar muskovit yaşları, (4) K-Ar illit yaşları, (5) Re-Os molibdenit yaşları, (5) otomatik mineral tanımlama (QEMSCAN) ve kısa dalga boylu kızılötesi (SWIR) yansıma spektroskopisi, (6) alterasyon ve cevher minerallerinin kararlı izotop (S-O-H) değerleri, (7) sıvı kapanım petrografisi ve mikrotermometrik veriler, (8) tüm kaya Sr-Nd izotopik verileri bulunmaktadır. Bu multidisipliner yaklaşım, yüksek sülfidasyon epitermal Au-Ag yatağı ile porfiri Cu cevherleşmesi arasındaki zamansal ilişkinin ve Kirazlı bölgesinin Eosen-Oligosen magmatik-hidrotermal evriminin anlaşılmasını sağlamıştır (Bölüm 1). Kısa dalga boylu kızılötesi (SWIR) yansıma spektroskopisi yardımıyla yapılan alterasyon haritalaması, Kirazlı bölgesindeki alterasyon-mineralizasyon süreçlerini anlamak için hidrotermal alterasyonun türlerini ve mekansal dağılımını belirlemeye yardımcı olmuştur (Bölüm 2). Hidrotermal alterasyon ve mineralizasyonun gelişiminin daha iyi anlaşılması için cevher taşıyan akışkan özellikleri ve metal/akışkan kökenleri belirlenmiştir (Bölüm 3). Tezin son bölümü Kirazlı bölgesindeki ana kayaçların magmatik kaynağına odaklanmaktadır. Bu bölümde, entegre otomatik mineraloji ve petrografi sistemi tarafından tanımlanan magmatik kayaçların bir dizi Sr-Nd izotop verisi sunulmaktadır (Bölüm 4).