Sivrihisar'da gastronomi turizminin geliştirilmesine yönelik öneriler
Suggestions for the development of gastronomy tourism in Sivrihisar
  1. Tez No: 815015
  2. Yazar: HALİDE GERANAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Turizmde rekabetin giderek arttığı, turistlerin özgün ve otantik deneyimler aradığı günümüzde destinasyonlar kendilerine özgü değerlerini ön plana çıkararak eşsiz bir destinasyon kimliği oluşturma yoluna gitmektedir. Bir destinasyonun kendine özgü değerlerini yansıtan en önemli ögelerden biri gastronomik değerleridir. Bu çalışmanın amacı zengin bir mutfak kültürüne sahip olan Sivrihisar'ın gastronomik değerlerini ve gastronomi turizmi potansiyelini saptamak ve gastronomi turizminin gelişmesi için önerilerde bulunmaktır. Araştırmada nitel yöntem deseni kullanılmıştır. Sivrihisar'da gastronomi ve turizme yön veren 10 adet paydaş ile yarı-yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılarak görüşmelere gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerden elde edilen bulgular 11 başlık altında toplanarak betimsel analiz yöntemi ile incelenmiş, doğrudan alıntılardan yararlanılarak aktarılmıştır. Bulgular Sivrihisar'da coğrafi işaretlerin alınması ve gastronomi festivalinin düzenlenmesiyle gastronomi turizminin başladığını ancak gelişme aşamasında olduğunu göstermiştir. Sivrihisar mutfağının henüz ülke çapında yeterince tanınmadığı tespit edilmiştir. Bu doğrultuda Sivrihisar'da gastronomi turizminin gelişmesi için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's world, where the competition in tourism is increasing and tourists are looking for original and authentic experiences, destinations are trying to create a unique destination identity by highlighting their unique values. One of the most important elements that reflect the unique values of a destination is its gastronomic values. This study aims to determine the gastronomic values and gastronomic tourism potential of Sivrihisar, which has a rich culinary culture, and to make suggestions for the development of gastronomic tourism potential. A qualitative research design was used in this research. Interviews were conducted with 10 stakeholders who direct gastronomy and tourism in Sivrihisar, using a semi-structured interview technique. The findings obtained from the interviews were collected under 11 headings and analyzed by descriptive analysis method and were conveyed using direct quotations. The findings showed that gastronomy tourism started in Sivrihisar with the acquisition of geographical indications and the organization of the gastronomy festival, but it is still in the development stage. It has been determined that Sivrihisar cuisine is not yet well-known throughout the country. In this direction, suggestions have been made for the development of gastronomic tourism in Sivrihisar.