Ali Tavşancıoğlu'nun hayatı ve eserleri üzerine bir inceleme
A review on Ali Tavşancioğlu's life and works
- Tez No: 815038
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLTEN BULDUKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Ali Tavşancıoğlu nam-ı diğer Zuhurberk Silikhayta; taşrada yaşamış şair, yazar, araştımacı, dergici, yayıncı kimliklikleriyle kırk dört yıllık kısa hayatında önemli çalışmalar yapmıştır. Geriye tamamlanmış yedi önemli eser bırakmıştır. Şiire küçük yaşlarda başlayan şair, hem hece hem serbest hem aruz ölçülerde şiirler kaleme almıştır. Yükseköğrenimini yarıda bırakmış, Yozgat'a dönüşünden sonra gazeteciliğe başlamıştır. Bir müddet yerel gazete ve dergilerde çalıştıktan sonra maddi imkânsızlıklar içinde kendi dergilerini çıkarmış ve bir yayınevi kurabilmiştir. Divan edebiyatı, sanat görüşünün ve çalışmalarının merkezi olmuştur. Tüm illerin divan şairlerini ayrı ayrı eserler halinde yayımlamak hedefi ile çıktığı yola ancak Yozgat ve Niğde divan şairlerini anlattığı iki eserden sonra devam edememiştir. Hece ölçüsünü hatasız kullanması, aruz ölçüsündeki ustalığı ile şiirlerinin biçim yönünden mükemmeliyeti kadar anlam ve imgelemin zenginliği şiirdeki yüksek kabiliyetini göstermekterdir. Tüm bunlara rağmen edebiyat çevrelerinde az tanınmış, layık olduğu ilgiyi görememiştir. İşte bu çalışma, böyle bir cevheri edebiyat araştırmalarına kazandırarak dikkatleri onun üzerine çekmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Ali Tavsancioglu, aka Zuhurberk Silikhayta, has accomplished many important works in his short life period of 44 years in the countryside as a poet, writer, researcher, magazine maker and publisher. He also left seven important works unfinished. The poet who started poetry at a young age, wrote poems in both syllable and free measures and aruz prosodies. He left his university education unfinished and after that he returned to his home city of Yozgat and started a career in journalism. After working in local newspapers and magazines for a while, he established his own publishing house and published some magazines even though he was struggling with financial difficulties. Divan literature was alwayd at the center of his work and perspective of art. He did not pursue his goal of publishing the divan poets of all provinces as separate works after he finished his studies in Yozgat and Niğde provinces. His perfect use of syllabic meter, his mastery in aruz meter, the perfection of his poems in terms of style and the richness of his poems in terms of meaning and imagination was the greatest indicators of his talents. Despite all this, he was not well known in literary circles and he did not receive the attention he deserved. This study aims to attract attention by bringing such a talent to literary studies.