Energy in the European Union
Avrupa Birliği'nde enerji
- Tez No: 815037
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LAVDİE RADA ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Enerji, Avrupa entegrasyonunu gerçeğe dönüştürmede ana bileşen olmuştur. Ancak Avrupa Birliği (AB), yeterli enerji kaynağına sahip olmadığı için her zaman enerji güvenliğinden yoksun olmuştur. Yıllar geçtikçe AB sınırları içinde fosil yakıtların mevcudiyetinde bir düşüş olmuş ve bu da organizasyonun büyük ölçüde fosil yakıt ithalatına (esas olarak Rusya'dan) bağımlı hale gelmesine yol açmıştır. AB, Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Uluslararası Termonükleer Deneysel Reaktör (ITER) örneğinde olduğu gibi, enerji üretmenin yeni yollarını bulma arayışıyla yıllar içinde mücadelesini sürdürdü. Son zamanlarda Rusya ve Ukrayna Savaşı'nın patlak vermesiyle ortaya çıkan krizler, AB'nin enerji arzı için zorlu bir tehdit olmuştur. AB farklı cephelerde zorluklarla karşı karşıya kalmıştır. AB, yenilenebilir enerji kaynaklarına güvenerek enerji eksikliğini gidermeye çalışmaktadır. Ancak, üye devletler tarafından kullanılan mevcut sistem ve teknolojiler yetersizdir ve kamuoyunda kabul istenildiği kadar hızlı ilerlememektedir. Devam eden enerji krizlerinin ışığında AB, Uluslararası Termonükleer Deneysel Reaktör olarak bilinen alternatif bir enerji üretim projesini başlatmıştır. Bu proje, Güneş'in enerji üretimini taklit etmeyi amaçlamaktadır ve 2050 yılına kadar tamamlanması öngörülmektedir. Çabalarım, gelecekteki enerji gereksinimlerini tahmin etmeye yönelik istatistiksel analizlere ve AB'nin enerji krizinin üstesinden gelmesi için olası senaryolar önermeye odaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy has been the main ingredient in making European integration a reality. Yet, the European Union (EU) has always had a lack of energy security due to its deficiency of energy sources. Over the years there has been a decline in the availability of fossil fuels within the borders of the EU, which has led the organization to become heavily dependent on foreign import (mainly from Russia) of fossil fuels. The EU showed its resilience through its constant search in finding new ways for generating energy, such as the case with the European Green Deal and the International Thermonuclear Experimental Reactor (ITER). The recent unfolding of crises with the uproar of the Russia and Ukraine War have been an ever-challenging threat to the EU's energy supply. The EU is facing challenges in different importation fronts. The EU is seeking to address its energy deficiency by relying on renewable energy sources. However, the current systems and technologies employed by member states are inefficient, and public acceptance is not progressing as rapidly as desired. In the light of the ongoing energy crises, the EU has initiated an alternative energy production project known as ITER. This project aims to emulate the Sun's energy production and is projected to reach completion by 2050. My efforts are focused on statistical analyses to predict the future energy requirements and propose potential scenarios for the EU to overcome this energy crisis.