Learning from storybooks: Does the theme matter?
Hikaye kitaplarından öğrenme: Tema fark eder mi?
- Tez No: 815045
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ TAHİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Hikaye Kitaplarından Öğrenme: Tema Fark Eder Mi?Hikaye kitabı okumak, çocukluk döneminde en çok vakit geçirilen aktivitelerden biridir. Hikaye kitaplarıyla eğlendirme amacının yanında, çocukların hem sosyal hem de bilişsel becerilerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Ancak, çocukların hikaye kitaplarından ne tür bilgiler öğrenebildikleri ve ne tür hikaye kitaplarının bu öğrenme sürecini teşvik ettiği konusunda sınırlı sayıda araştırma bulunmaktadır. Birinci çalışmada, hikaye kitabı türü ile (gerçekçi, antropomorfik veya fantastik) problem bağlamının (sosyal veya fiziksel) çocukların analojik problem çözmeyi öğrenme davranışı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu doğrultuda 91 okul öncesi dönemdeki çocuk çalışmaya katılmış ve çeşitli hikaye kitaplarını dinledikten sonra çocuklardan farklı problemleri çözmeleri istenmiştir. Birinci çalışmanın sonuçlarına göre, gerçekçi hikayeler dinleyen çocuklar fiziksel içeriğe sahip problemleri antropomorfik veya fantastik hikayeleri dinleyenlere kıyasla daha başarılı bir şekilde çözmüştür. Fakat bu etki sosyal hikayeler için bulunamamıştır. İkinci çalışmada ise hikaye kitabı türünün (gerçekçi, antropomorfik veya fantastik) çocukların paylaşma, yardım etme ve dürüstlük gibi pro-sosyal davranışları üzerinde bir etkisi olup olmadığı incelenmiştir. İkinci çalışmaya 78 altı-yaş çocuğu katılmış ve hikaye kitabı dinleme aşamasının öncesinde ve sonrasında pro-sosyal davranışlarını ölçmek için görevler uygulanmıştır. Sonuçlara göre, gerçekçi hikaye dinleyen çocukların ön test-son test paylaşım skorları arasindaki fark antropomorfik veya fantastik hikaye dinleyen çocuklara göre daha yüksektir. Yardımlaşma ve dürüstlük davranışları için ise, hikaye kitabı türünün etkisi bulunamamasına rağmen hikaye kitabı türü fark etmeksizin çocukların davranışları son testte artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Reading storybooks are one of the most preferred pastime activities in childhood. In addition to entertaining feature, storybooks can be used to improve children's social and cognitive skills. However, there is limited research on whether and what kind of information children can learn from storybooks and what kind of storybooks promote this learning process. Study 1 investigated whether story theme (i.e., realistic, anthropomorphic, or fantastical) and the problem context (i.e., physical or social) influence children's learning of analogical problem solutions. In Study 1, 91 preschool children listened to storybooks and were asked to solve problem solution analogies. Results showed that children who listened to realistic stories were more successful while solving physical problem solution analogies. However, this was not the case for the stories which had more social context. In Study 2, we examined whether story theme has an impact on children's learning of pro-social behaviors such as sharing, helping and honesty. Seventy-eighty 6-year-old children were administered pro-social behavioral tasks before and after listening to either realistic, anthropomorphic or fantastical storybooks. It was found that children who listened to realistic storybooks showed an increase in their sharing behavior from pre-test to post-test compared to children in either anthropomorphic or fantastical conditions. Even though we did not find this kind of story theme effect on children's helping or honesty behaviors, children's scores on these behaviors increased from pre to post-tests which suggested that listening to storybooks promoted children's prosocial behaviors.