Sürmene tersanelerindeki iş kazalarının bayes ağıyla incelenmesi
Occupational accidents at sürmene shipyards bayesian network examination
  1. Tez No: 815044
  2. Yazar: FEVZİ YILMAZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ÖLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Gemi inşa sektörü, gemi inşaatı ve gemi bakım onarım faaliyetlerini içermektedir. Karadeniz bölgesi tersaneleri genel olarak balıkçı gemilerinin inşasında kendini geliştirmiştir. Özellikle Sürmene tersaneler bölgesi balıkçılık gemilerinin inşa edilmesi ve bakım onarımlarının yapılması açısından lider konumdadır. Gemi inşası; son derece karmaşık olan bir sürecin planlanması, uygulanması ve birçok iş kolunu bünyesinde barındırması nedeniyle iş kazalarının sıklıkla yaşandığı bir sektördür. Yapılan bilimsel çalışmalar ve alınan önlemlere rağmen iş kazaları tehdit olmaya devam etmektedir. Bu çalışmada Sürmene bölgesindeki tersanelerde oluşan iş kazaları araştırılmıştır. Kazaların olasılıklarının hesaplanmasında son yıllarda kaza analizinde olmak üzere birçok alanda tercih edilen Bayes Ağı metodu kullanılmıştır. Yapılan analiz ile en çok karşılaşılan kaza bir cismin çarpması düğümüyle fiziksel kaynaklı kazalardır. Bir cismin çarpmasında ise en önemli önkoşulların düzensizlik, dikkatsizlik, koruyucu ekipman uygunsuzluğu ve eğitim eksikliği olduğu görülmüştür. Çalışma sonucunda, olasılıklar hesaplanmış ve kazaların önlenmesi için gerekli öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Shipbuilding industry consists of shipbuilding, maintenance and repair activities. The shipyards in the Black Sea region have been mainly developed in the construction of fishing vessels. Especially, Surmene shipyards area is in a leading position in terms of construction and maintenance of fishing vessels. Occupational accidents are frequently experienced in the shipbuilding industry due to the fact of including multiple branches of the industry and also planning and implementation of an extremely com-plex process. Despite the scientific studies and the precautions taken, occupational accidents continue to be a threat. In this study, occupational accidents in the ship-yards of Surmene region were investigated. The Bayesian network method has been used in the calculation of the probability of accidents, which also has been preferred in many other areas in recent years including accident analysis. According to the analysis, the most common accident is the physical accident caused by the hitting of an object. It has been observed that the most important prerequisites for hitting an object are irregularity, carelessness, unsuitability of protective equipment and lack of training. As a result of the study, probabilities were calculated and necessary advises were given for the prevention of accidents.