Güncel heykel sanatında malzemenin faillik konumu
Agency position of material in contemporary sculpture art
- Tez No: 815072
- Danışmanlar: PROF. ARZU ATIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
21.yy'da değişen ve gelişen ideolojik söylemler çağdaş sanat dünyasında da yankılar oluşturmuştur. Buna paralel olarak güncel heykel sanatında malzeme geleneksel rolünden sıyrılarak aktif bir içerik oluşturucu unsur haline gelmiştir. Bu çalışmada amaç malzemenin güncel heykel sanatındaki faillik konumunu hazırlayan ideolojik, sosyal, ekonomik ve kültürel hareketlerin izini sürmek; malzemenin eserin anlamını oluşturmada oynadığı rolün sanatçı, sanat eleştirmeni, sanat tarihi uzmanı açısından farkındalığını araştırmaktır. İlave olarak malzemenin özelliklerinin ve kendisi ile gelen sosyal, kültürel ve tarihsel anlam katmanlarının içerik oluşturmadaki potansiyellerinin eğitiminin akademik sanat eğitim programlarına dahil edilmesine ilişkin süreç ve güncel durum araştırması yapılmıştır. Sonuç olarak sanat dünyasında da karşılığını bulan Yeni Materyalist Teoriler ve“Maddeye Dönüş”hareketinin, sanat, sanatçı, sanat eleştirmeni ve sanat öğrencisine ilaveten tüm insanlık ve dünya için olası getirileri aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The changing and developing ideological discourses in the 21st century have also created echoes in the contemporary art world. Parallel to this, in contemporary sculpture art, the material has become an active content creator by getting rid of its traditional role. The aim of this study is to trace the ideological, social, economic and cultural movements that prepare the material's agency position in contemporary sculpture; The aim is to investigate the awareness of the role played by the material in creating the meaning of the work in terms of the artist, art critic, and art history expert. In addition, a process and current situation research has been carried out regarding the inclusion of the properties of the material and the potentials of the social, cultural and historical meaning layers that come with it in creating content into academic art education programs. As a result, the possible returns of the New Materialist Theories and the“Return to Matter”movement, which also found their way in the art world, for art, artist, art critic, art student, as well as for all humanity and the world, are explained.