Ahmed Şevki'nin hayatı ve eserleri
The Life and works of Ahmed Şevki
- Tez No: 81512
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışmada çağdaş Arap edebiyatında çok önemli bir yere sahip olan Mısırlı şair Ahmet ŞevkT'nin (1868-1932), hayatı, edebi kişiliği ve eserleri incelenmiştir. Modern Arap nazmına son şeklini veren Ahmed Şevki, temelde neoklasikçi bir şairdi. Nesir türünde de eserler vermiş olsa da Şevki, şiirleriyle ün yapmıştır. Çok geniş bir hayal gücüne ve kuvvetli kavrama kabiliyetine sahip olan ŞevkT'nin, klasik Arap şairlerinden ve Avrupalı edebiyatçılardan, özellikle de Fransız fikir hayatından etkilenmiş olması, geniş kültürü ve yaptığı uzun gezileri, onun, edebi kişiliğini ortaya çıkaran yönler olmuştur. Arapça'ya tam anlamıyla vakıf olan ve dil üsluplarını çok iyi bir şekilde kullanan ŞevkT'nin Fransızca ve Türkçe bilmesi, ayrıca yüksek aristokrat bir hayat yaşaması, ona yeni fikir kaynaklan ve sonsuz sanat ufukları açmıştır. 83
Özet (Çeviri)
ABSTARCT This work is a study on Ahmed Şevki (1868-1932), an Egyptian poet, who has played a very important role in modern Arab Literature, his life, his literary personality and his works. Ahmed Şevki, who presented the perfect form of Arabic verse, was infact a neoclasist poet. Although Şevki has had some works in prose style, he has become famous with his poems. Şevki, who had an extensive power of imagination and a good understanding of matters, was under the influence of classical Arab poets and European man of letters and especially French conception of literature. This influence, his culture, and his long journeys were some of the factors which formed his literary personality. Ahmed Şevki' s having a good knowkedge of Arabic language, his capability of using language styles very succesfully, his knowledge of French and Turkish and his high aristocrat life style provided him with new conceptual sources and a lasting artistic career. 84