Popüler Türk sinemasında erkekliğin sunumu: Cüneyt Arkın örneği
The Representation of masculinity in the Turkish popular cinema: Cüneyt Arkın as a case study
  1. Tez No: 81513
  2. Yazar: BARIŞ BORA KILIÇBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ABİSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Sinema kurumu tarafından üretilen kadın imgeleri, son yirmi yıl içinde yayınlanan birçok kitap ve makalede tartışılmıştır. Sinemadaki kadın temsilini tartışan feminist film çalışmalarının kuramsal temeli, bu temsilde işleyen ideolojik ve siyasal mekanizmalara dayanmaktaydı. Feminist film kuramcılarının etkisi güçlendikçe, sinemada toplumsal cinsiyet tartışmaları yalnızca, erkekler tarafından arzu nesneleri haline getirilmiş kadınların temsili üzerine odaklanmaya başlamıştır. Erkeklik, kadın imgelerini biçimlendiren bir norm olarak görülmüş ve bu nedenle erkek imgelerinin sinemadaki temsili yakın zamanlara gelinceye dek sorunsallaştırılmamıştır. Kadın imgeleri sorunlu olarak görülüp çözümlenirken, erkek imgeleri sabit olarak algılanmış ve nadiren görünür kılınmış yada derinlemesine incelenmiştir. Toplumbilim ve antropolojinin içinde erkek çalışmalarının ortaya çıkmasıyla birlikte film kuramcıları da filmlerdeki erkek imgelerinin ve erkekliğin temsilinin öneminin farkına varmaya başlamışlardır. 1990'lardan itibaren, birçok kitap ve makale, 1980'lerin başında yayınlanan birkaç öncü çalışmayı takip ederek ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın amacı da; Türkiye'de, sinemada erkeklik temsili üzerine yeteri kadar inceleme yapılmamış ve yalnızca birkaç kadın yıldızın bağımsız imgeler olarak çözümlenmiş olduğunu gözönünde bulundurarak bir boşluğu doldurmaya çalışmaktır. Çalışmanın ikinci bölümü, yıldız çalışmalarının tarihçesi ve bununla birlikte yıldızlığın anlamlan ve yıldız sisteminin mekanizmalarına dair tartışmalar üzerine kuruludur. Üçüncü bölümün yöntemi, Cüneyt Arkın'ın seçilmiş filmlerinin içerik çözümlemesinin, sinematografik bir yaklaşımla birleştirilmesine dayanmaktadır. Arkın'ın üç ana sınıfa ayrılan filmleri, daha sonra belirli izlekleryardımıyla çözümlenmektedir. Sonuç bölümünde, elde edilen veriler, Türk sinemasında erkekliğin nasıl sunulduğuna dair genel bir kanıya varabilmek amacıyla özetlenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The images of women produced by the cinematic institution have been the subject of various books and articles appeared during the last two decades. The theoretical background of some feminist discussions on the representation of the women in the cinema, was the ideological and political aspects of the mechanisms prior to this representation. Feminist film studies have become so influential that discussions of gender in the cinema centered solely on the representation of women turned to an object of desire by men. Masculinity was seen as a norm structuring the images of women and therefore the representation of the male image in the cinema has never been problematized until recently. The main reason to this neglect is the influence of the psychoanalytic theory that dominated the discussions of representation in the cinema. While the images of women were seen problematic and analyzed, the images of men were considered as stable and rarely rendered visible or profoundly analyzed. With the emergence of the men's studies, a growing part of sociology and antropology; film theorists have begun to discover the importance of the male images and the representation of the masculinity in the cinema. Since 1990's, numerous articles and books have followed some rare pionneering studies appeared during the early 1980's. The aim of this thesis is to try to contribute to fill a gap considering that in Turkey, the masculinity in the cinema has been left undiscussed and only some women stars were analyzed as independent images. The second chapter is built on a history of star studies together with a discussion on the meanings of the stardom and the mechanism of the star system. The methodology of the third chapter is a content analysis focusing on select films of the Turkish actor,Cüneyt Arkın. In a basically cinematographic approach, the film analysis are centered on the representation of Arkın' s image as a man. His films are devided into three and analyzed through various themes. In the conclusion, all the data are summed up in order to arrive to a global view of the representation of a male star's masculinity in the Turkish cinema.