Hela hücre hatlarına uygulanan kene tükürük salgısının hücre canlılığı üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of tick saliva on cell viability applied to hela cell line
  1. Tez No: 815154
  2. Yazar: KÜBRA KUŞSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU YAŞAR ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Dünyada her on bir kadından birisi kanser nedeniyle hayatını kaybeder. Kanser genetik olarak meydana gelebileceği gibi çevresel etmenler ve kişinin yaşam kalitesi de kanseri tetikler. Kanser tedavisinde, kemoterapi, radyoterapi gibi modern tıp teknikleri yanı sıra daha etkili tedavi arayışları da devam etmektedir. Bu çalışmada kene tükürük salgısının kanser hücre hatları üzerine olan etkisi in vitro olarak değerlendirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda, Hyalomma aegyptium cinsi kenelerden elde edilen tükürük salgısının HeLa hücre hatları üzerinde hücre canlılığı, çoğalması üzerine etkileri ve anti kanser özellikleri araştırılmıştır. Yapılan MTT analizleri sonucunda HeLa hücre hattına uygulanan 40 µg ve 60 µg steril kene tükürüğü uygulanan kültürlerde hücre canlılığı sırası ile %42,68 ve %34,02 olarak bulunmuştur. Saptanan hücre ölümlerinin teyit edilmesi amacı ile uygulama yapılan tüm örnekler AO/PI ile boyanmış ve florasan mikroskop kullanılarak değerlendirilmiştir. Kontrol grubu olarak normal hücre özelliğindeki HEK293T hücreleri kullanılmış ve H.aegyptium cinsi kenelerden elde edilen tükürük salgısının anti kanser etkisi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One out of every eleven women in the world dies from cancer. Cancer can occur genetically, as well as environmental factors and a person's quality of life trigger cancer. In the treatment of cancer, in addition to modern medical techniques such as chemotherapy and radiotherapy, the search for more effective treatments continues. In this study, the effect of tick saliva on cancer cell lines was evaluated in vitro. For this purpose, the effects of saliva secretion obtained from ticks of the genus Hyalomma aegyptium on cell viability, proliferation and anti-cancer properties on HeLa cell lines were investigated. As a result of MTT analysis, cell viability was found to be 42.68% and 34.02%, respectively, in cultures treated with 40 µg and 60 µg sterile tick saliva applied to the HeLa cell line. All applied samples were stained with AO/PI and evaluated using a fluorescent microscope in order to confirm the detected cell deaths. HEK293T cells with normal cell characteristics were used as the control group and the anti-cancer effect of salivary secretion obtained from H.aegyptium ticks was determined.