Hela hücre hatlarında primula vulgaris ekstraktı yüklü gümüş nanopartiküllerin BCL2, MDR1 ve P53 gen ekspresyon seviyeleri üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of primula vulgaris extract loaded silver nanoparticles on BCL2, MDR1 and P53 gene expression levels in hela cell lines
- Tez No: 655624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN TEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Serviks kanseri dünya çapında kadınlar arasında meme kanserinden sonra en yaygın ikinci kanser türüdür. HeLa hücreleri bir insan serviks kanseri hücre hattıdır. HeLa, kanserli hücrelerin moleküler biyolojik özelliklerini incelemek amacıyla en yaygın kullanılan model hücre hattıdır. Bu çalışmada, Primula vulgaris bitkisinin çiçek ve yaprak ekstraktları yüklü gümüş nanopartiküllerinin (AgNP) HeLa hücre hattında hücre proliferasyonu ile BCL2, MDR1 ve p53 gen ekspresyon seviyeleri üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Primula vulgaris bitkisinin çiçek ve yaprak ekstraktları yüklü AgNP IC50 doz değerleri iCELLigence gerçek zamanlı hücre analiz sistemiyle belirlendi. IC50 doz belirlenmesinin ardından, IC50 doz grubu (1. Grup), LD50 doz grubu ( 2. Grup), Sisplatin grubu (3.Grup), bitki ekstraktı yüklenmemiş AgNP doz grubu (4.Grup) ve kontrol grubu (5. Grup) olmak üzere 5 farklı grupta BCL2, MDR1 ve p53 gen ekspresyon seviyeleri qRT-PCR yöntemiyle analiz edildi. HeLa hücre hatlarına; Primula vulgaris çiçek ekstraktı yüklü AgNP ilavesi ardından 12.saat ve 24. saatte belirlenen IC50 değerleri sırasıyla 58,39 ug/mL ve 57,65 ug/mL'dir (r2= 1). Primula vulgaris yaprak ekstraktı yüklü AgNP ilavesi ardından 12.saat ve 24. saatte belirlenen IC50 değeri sırasıyla 42,14 ug/mL ve 48,50 ug/mL'dir (r2= 1).
Özet (Çeviri)
Cervical cancer is the second most common type of cancer among women worldwide after breast cancer. HeLa cells are a human cervical cancer cell line. HeLa is the most widely used model cell line to study the molecular biological properties of cell lines cancerous cells. In this study, it was aimed to investigate the effects of flower and leaf extracts loaded silver nanoparticles (AgNP) of Primula vulgaris plant on cell proliferation and BCL2, MDR1 and p53 gene expression levels in HeLa cell line. AgNP IC50 dose values of Primula vulgaris plant loaded with flower and leaf extracts were determined by iCELLigence real time cell analysis system. After IC50 dose determination, IC50 dose group (1st Group), LD50 dose group (2nd Group), Cisplatin added group (3rd Group), AgNP dose group without plant extract (4th Group) and control group (5th Group) ), BCL2, MDR1 and p53 gene expression levels in 5 different groups were analyzed by qRT-PCR method. To HeLa cell lines; After the addition of AgNP loaded with Primula vulgaris flower extract, the IC50 values determined at the 12th hour and 24th hour are 58,39 ug/mL and 57,65 ug/mL, respectively (r2 = 1). Following the addition of AgNP loaded with Primula vulgaris leaf extract, the IC50 value determined at the 12th hour and 24th hour is 42,14 ug/mL and 48,50 ug/mL, respectively (r2 = 1).