Akıllı ulaşım sistemleri için yeni bir kısa-vadeli trafik akış tahmin algoritması
A new enhanced short-term traffic flow prediction for intelligent transportation systems
  1. Tez No: 815160
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM KAZİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET ARUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri ve Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kısa vadeli trafik akışı tahmini, yol trafik kontrolü ve rota yönlendirme gibi akıllı ulaşım sistemlerinin çeşitli uygulamalarında önemli bir yer tutmaktadır. Bu, doğru ve zamanında trafik akışı bilgisi için akıllı tahmin yaklaşımlarının geliştirilmesini gerektirir. Bu tez çalışmasında, kısa vadeli trafik akışının tahmini için yüksek kaliteli ve akıllı yeni bir tahmin algoritması önerilmektedir. ITS-Pro-Flow olarak adlandırılan önerilen model, gelecekteki kısa vadeli trafik akışını tahmin etmek için geçmiş gözlemlere ve mevcut koşullara dayanarak, literatür de iyi bilinen mevcut bir algoritmanın avantajlarını kullanmaktadır. ITS-Pro-Flow benzersiz geliştirmeleri sayesinde etkili bir tahmin mekanizmasına sahiptir. ITS-Pro-Flow' un ayırt edici özelliği, belirli bir tahmin için geçmiş tahminlerin ve mevcut gözlemlerin katkılarını dinamik olarak ayarlamasıdır. ITS-Pro-Flow' un performansı, benzer çalışmalar ile karşılaştırmalı olarak iki veri setiyle kapsamlı benzetimlerle gösterilmektedir. Performans sonuçları, ITS-Pro-Flow' un diğer çalışmalardan daha doğru tahminler sağladığını açıkça göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Short-term traffic flow prediction holds a significant part in various applications of intelligent transportation systems (ITS), such as road traffic control and route guidance. This requires the development of intelligent prediction approaches for an accurate and timely traffic flow information. This paper emphasises on the potential of a new idea to propose a high-quality and intelligent prediction of short-term traffic flow in ITS. The proposed model, referring to as ITS-Pro-Flow, takes the benefits of the well-known idea as a landmark solution, relying on the past observations and current conditions to forecast future short-term traffic flow volume. ITS-Pro-Flow has an effective prediction mechanism due to its unique enhancements. The distinctive feature of ITS-Pro-Flow is that it dynamically adjusts the contributions of past predictions and current observations for a particular prediction. We prove the performance of ITS-Pro-Flow through extensive simulations with two datasets. Performance results clearly indicate that ITS-Pro-Flow provides more accurate predictions than other schemes.